Kentin doğaya entegrasyonunda yeşil altyapının sağladığı olanaklar
Opportunities provided by green infrastructure for integration of the city to nature
  1. Tez No: 746239
  2. Yazar: DUYGU DEMİRÖREN CİVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ GÖRMÜŞ CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Dünya genelindeki plansız kentleşme, doğal kaynakların tüketimi ve bilinçsiz insan faaliyetleri ekosisteme zarar vermektedir. Kentlerin sürdürülebilirliği günümüzde tüm dünya ülkelerini ilgilendirmektedir. Gelişmiş ülkelerin kent planlama sistemlerinde sürdürülebilirlik kavramı sıkça görülmektedir. Yeşil altyapı sistemleri, hızla büyüyen kentleri daha sürdürülebilir hale getirebilmek ve iklim değişikliğine uyum sağlayabilen sürdürülebilir kentler sağlayabilmek amacıyla benimsenmiş yapısal çözümlerden birisidir. Yeşil altyapı sistemleri; çevresel problemlere doğal çözümler üreterek, daha sağlıklı ve yaşanabilir bir çevre ile insanların doğaya olan erişimlerini kolaylaştırır ve bu sayede hem yaşam kalitesini yükseltip hem de fauna ve floranın yaşam alanlarını korur. Kentsel sürdürülebilirliğe büyük katkısı olan yeşil altyapı sistemleri kente sunduğu çözümler ile ekolojik, sosyal ve de uzun vadede ekonomik getiriler sağlamaktadır. Günümüzde yeşil altyapı sistemlerinin entegre edildiği kentlere rastlamak mümkündür. Bu çalışmada yeşil altyapı sistemlerinin kent sürdürülebilirliği ile doğaya entegrasyonu ele alınmaktadır. Yeşil altyapı kavramının ortaya çıkışı ve tarihsel gelişimi ile beraber dünya ülkelerinde nasıl değerlendirildiği ve uygulama örnekleri literatür taraması ile araştırılmıştır. Kentleşmenin getirdiği problemlere çözüm olarak üretilen yeşil altyapı sistemleri örnekler üzerinden anlatılmış olumlu ve olumsuz sonuçlar belirtilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın amacı dünyanın çeşitli kıtalarından seçilen altı kent örneği ile yeşil altyapı sistemlerinin, ekonomik, ekolojik ve sosyal açıdan katkılarını ele almaktır. Kuzey Amerika kıtasından Amerika Birleşik Devletleri'nin Portland kenti, Avrupa kıtasından İsveç'in Stockholm kenti, Asya kıtasından seçilen Türkiye'nin Antalya kenti ve Singapur Şehir Devleti son olarak Güney Afrika kıtasından KwaDukuza kenti seçilmiştir. Kentlerin uyguladıkları yeşil altyapı sistemleri değerlendirilmiş ve aralarındaki benzerlik ve farklılıklar ekonomik, ekolojik ve sosyal faktörler doğrultusunda nasıl entegre edildiği aktarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Unplanned urbanization, consumption of natural resources and unconscious human activities all over the world harm the ecosystem. Sustainability of cities is of interest to all countries of the world today. The concept of sustainability is frequently seen in the urban planning systems of developed countries. Green infrastructure systems are one of the structural solutions adopted in order to make rapidly growing cities more sustainable and to provide sustainable cities that can adapt to climate change. Green infrastructure systems; By producing natural solutions to environmental problems, it facilitates people's access to nature with a healthier and more livable environment, thus increasing both the quality of life and protecting the habitats of fauna and flora. Green infrastructure systems, which make a great contribution to urban sustainability, provide ecological, social and long-term economic benefits with the solutions they offer to the city. Today, it is possible to come across cities where green infrastructure systems are integrated. In this study, the integration of green infrastructure systems with urban sustainability and nature is discussed. Along with the emergence and historical development of the concept of green infrastructure, how it was evaluated in the countries of the world and application examples were investigated by literature review. Green infrastructure systems, which are produced as a solution to the problems brought by urbanization, are explained through examples and positive and negative results are tried to be stated. The aim of the study is to discuss the economic, ecological and social contributions of green infrastructure systems with six city examples selected from various continents of the world. Portland city of the United States of America selected from the North American continent, Stockholm city of Sweden from the European continent, Antalya city of Turkey selected from the Asian continent and Singapore City State and finally KwaDukuza city from the South African continent. The green infrastructure systems implemented by the cities have been evaluated and it has been tried to convey how the similarities and differences between them are integrated in line with economic, ecological and social factors.