Bir metnin 2B animasyona uyarlanmasında karakterlerdeki etkin tasarım kriterlerinin belirlenmesi
Determining effective criteria in characters desi̇gn when adapting a text to 2D animation
  1. Tez No: 746256
  2. Yazar: SEMA COŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ONUR TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Ortamında Sanat ve Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada metinleri animasyona çevirirken karakter tasarımında dikkat edilmesi gereken etkin kriterlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda iki boyutlu tasarımlara ait metin ve görsel medya kıyaslaması kitaplardan uyarlanmış animasyon filmler kullanılarak yapılmıştır. Çalışmada ilk olarak bir metnin animasyona uyarlanmasında farklı tasarım unsurlarının kullanımına odaklanılmıştır. Animasyon film yapım süreci kısaca açıklanmış ve ağırlıklı olarak yapım öncesi sürece değinilmiştir. Yapılan literatür taramasından çıkan bulgularla bir metnin iki boyutlu animasyona uyarlanmasında karakterlerde kullanıldığında etkin olduğu görülen unsurlar belirlenmiş, bu kriterlerle“Bir Metnin 2B Animasyona Uyarlanmasında Karakterlerdeki Etkin Tasarım Kriterleri”tablosu oluşturulmuştur. Çalışmada uyarlama animasyonlar; masal-animasyon, roman-animasyon, resimli kitap-animasyon ve çizgi roman-animasyon uyarlamaları olarak dört başlığa ayrılmıştır. Bu başlıklar altında incelenen başarı kazanmış örnek yapımlar, oluşturulan tablodaki kriterlere göre değerlendirilmiştir. Bu yöntemle metin-animasyon uyarlamalarında bu kriterlerin ne ölçüde kullanıldığı gösterilmiştir. İçerik analizleriyle bir nevi tablonun güvenilirliği ispatlanmaya çalışılmıştır. Araştırmadan çıkan veri seti dikkate alınarak örnek özgün bir animasyon film projesi olan“Kardeşlik Manifestosu”çalışması üretilmiştir. Bu animasyondaki tasarımın söz konusu kriterlere uygunluğunun gösterimi için de yine çalışmada oluşturulan tablodan faydalanılmıştır. Değerlendirmelerin doğruluk payını artırmak için animasyon alanında uzman üç akademisyenle röportaj gerçekleştirilmiştir. Birebir gerçekleştirilen derinlemesine görüşmelerde sekiz soru sorulmuştur. Sorular araştırma süresince yanıt aranan soruları ve ''Kardeşlik Manifestosu'' animasyonun incelemesini içermektedir. Üç uzmanın incelemesinden çıkan sonuç, projenin kendi içinde güzel tasarlandığı, tutarlı ve inandırıcı olduğu yönündedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effective character design criteria to be followed when adapting story texts in animations. In this regard, the texts and visual media of 2D designs were compared using animated films made from books. To this end, the research mainly focused on the film-making process. From the use of different design elements to adjusting a text to an animation. The production process of animation films was briefly explained and the pre-production process in particular was examined. The key findings from the literature identified elements that have been shown to be effective in character designs when modifying a text in a 2D animation. This table is called: ''The Effective Character Design Criteria When Adapting a Text into 2D Animation''. In the study, custom animations of books are categorized into four titles: fairytale animation, novel animation, picture book animation, and comic book animation adaptations. The successful productions examined under these titles were assessed on the basis of the criteria table. This method showed to what extent these criteria have been used in text adjustments in animations. As a result of the data set obtained, the original animation project“Brotherhood Manifesto”was produced. In order to demonstrate that the design meets the above criteria, here the table ''The Effective Character Design Criteria When Adapting a Text into 2D Animation'' has been used again. Subsequently, in order to increase the reliability of the assessments, three experts academics in animation were interviewed. Eight questions were asked in the one-on-one in-depth interviews. The questions include those examined during the survey and questions for the analysis of the designed animation“Brotherhood Manifesto”. The conclusion of the research of the three experts is that the project itself is well-designed, consistent and credible.