Farklı yüzey işlemleri uygulanmış 1.2344 iş takım çeliklerinin korozyon ve aşınma davranışlarının incelenmesi
Investigation of corrosion and wear behavior of 1.2344 hot work tool steels with various surface treatments
- Tez No: 746262
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YILDIRIM
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 56
Özet
Mekanik aşınma ve korozyon, kullanılan kalıp parçalarında genelde ölçü değişmesi istenmeyen parçalarda ölçü farkı meydana getirir. Aşınma malzemenin kırılmasına, şekil değiştirmesine sebep olur. Aşınma ve korozyon sebebiyle makine parçalarında meydana gelen hasar, ekonomik olarak zarar göstermektedir. Aşınma ve korozyonu engellemek için sadece malzeme seçimi yapmak asla yeterli bir çözüm değildir. Çözümü ise günümüzde kullanılan modern yüzey işlem metotlarını kullanarak iyileştirmektedir. Bu çalışmada sıcak dövme kalıplarından genellikle kullanılan DIN 1.2344 sıcak iş takım çeliğinin ömürlerinin incelenip karşılaştırılması için iki ana konuya odaklanılmıştır: (i) DIN 1.2344 çeliğine gaz ve iyon nitrasyon işlemi yaparak mikroyapı, sertlik ve aşınmasının incelenmesi ve (ii) akımsız nikel-bor kaplama yaparak sıcak iş takım çeliğinin mikroyapısı, sertliği ve aşınma direncine etkisinin incelenmesi, bu iki prosesin dövme kalıplarındaki ömürlerin arttırılmasına yönelik çalışma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mechanical wear and corrosion cause a size difference in the mold parts used, which are generally not required to change in size. Abrasion causes the material to break and deform. Damage to machine parts due to wear and corrosion causes economic damage. Material selection alone is never an adequate solution to prevent wear and corrosion. The solution is improved by using modern surface treatment methods used today. In this study, two main topics are focused on in order to examine and compare the life of DIN 1.2344 hot work tool steel, which is generally used from hot forging dies: (i) examination of microstructure, hardness and wear of DIN 1.2344 steel by gas and ion nitration treatment and (ii) hot work by electroless nickel-boron plating. Investigation of the effect of tool steel on the microstructure, hardness and wear resistance of the tool steel, and the study was carried out to increase the life of these two processes in forging dies.