Farklı yüzey işlemleri uygulanmış kompozitlerin tamirinde gıdaları taklit eden sıvıların makaslanma bağlanma dayanımı üzerine etkisi
Effect of food simulating liquids on repair bond strenght of composite surface treated with different techniques
- Tez No: 480929
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİDUN HÜRMÜZLÜ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Çalışmamızın amacı gıdaları taklit eden sıvıların frez, Er;YAG lazer ve Nd;YAG lazer yüzey işlemleri uygulanmış kompozit restorasyonların tamirinde bağlanma dayanımı üzerine etkilerini incelemek ve örnekleri Taramalı Elektron Mikroskobu (Scaning Electron Mycroscope- SEM) ile değerlendirmektir. Çalışmamızda kullanılmak üzere oluşturulan akrilik bloklar üzerinde 144 adet kavite hazırlandı. Bu kaviteler nanohibrit kompozitle dolduruldu. Bütün örnekler 24 saat 37ºC distile suda bekletildikten sonra termal siklus uygulandı (5-55 ºC'de 1000 devir). Daha sonra örnekler her grupta 48 örnek olacak şekilde 3 gruba ayrıldı; grup 1: Nd:YAG lazer, grup 2: Er:YAG lazer, grup 3: Frez uygulanan grup. Yüzey işlemlerinden sonra bütün örneklere %37'lik fosforik asit uygulandı. Daha sonra kompozit tamir işlemi yine aynı marka nanohibrit kompozit ve aynı üretici firmaya ait adeziv sistemle gerçekleştirildi. Tamir işlemi bitirilen gruplar her grupta sekiz örnek olacak şekilde altı alt gruba ayrıldı. Kontrol grubu hava ortamında, diğer gruplar gıdaları taklit eden sıvılarda (%8'lik etanol grubu, %50'lik etanol grubu, heptan grubu, su grubu, 0.02'lik sitrik asit grubu) doksan gün bekletildi. Gıdaları taklit eden sıvılarla yaşlandırma sonrası makaslama bağlanma dayanımı testi için üniversal test cihazına konularak test işlemi gerçekleştirildi. Bu değerler istatistiksel olarak analiz edildi. Deney gruplarının bağlanma dayanımları Varyans analizi kullanılarak karşılaştırıldı. Makaslama testi uygulanan kırık örnekler 40X büyütmede stereomikroskop altında incelendi ve kopma tipleri; adeziv, restorasyonda koheziv, tamir kompozitinde koheziv ve karışık tipte kopma yüzeyi olarak sınıflandırıldı. Ayrıca her bir gruptaki örnekler taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile incelendi. Yüzey hazırlamak için kullandığımız Er:YAG lazer, Nd:YAG lazer ve frez grupları makaslama bağlanma kuvveti açısından karşılaştırılmıştır. Frez uygulanan gruplarda bağlanma kuvveti değerlerinin ortalama olarak daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir fakat istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p˃0,05). Tamir işleminden sonra doksan gün hava ortamında bekletilen kontrol grubu ve gıdaları taklit eden sıvılarda bekletilen gruplar kendi arasında karşılaştırıldı. %50 etanol uygulanan gruplarda diğer gruplara göre belirgin bir düşme gözlense de istatistiksel olarak bir anlam ifade etmemektedir (p˃0.05). Bu çalışmada etanol uygulanan gruplarda adeziv ayrılmanın diğer gruplara göre daha yüksek oranda olduğu görülmüştür. Er;YAG lazer, Nd;YAG lazer ve frez uygulanan gruplarda baskın olarak restorasyonda koheziv kırılma gözlenmiştir. Bu da tamir işleminin başarılı olduğunu göstermektedir. Bu bulgular ışığında Er.YAG, Nd:YAG lazerler ve frez ile yüzey hazırlama işlemleri uygulanmış nanohibrit kompozit restorasyonlarda tamir işleminin restorasyonun ömrünü uzatabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to examine the effects of liquid simulating fluids on shear bonding strength of composite restorations which are applied diamond bur, Er:YAG laser and Nd:YAG laser surface treatments and evaluating samples with Scaning Electrom Microscope - SEM). 144 cavities had been prepared on acrilic blocks to be used in our study. Those cavities had been filled with nanohybrid composite. All of the samples had been waited on te thermal cycle device (1000 cycles at 5-55 ºC ) after kept in dystile water at 37 ºC for 24 hours. Afterwards they had been seperated to 3 groups by having 48 samples in each group; group 1: Nd:YAG laser practice, group 2: Er:YAG laser practice, group 3: Diamond bur practice. After surface treatments phosphoric acid had been applied to all samples. After that composite repairing process is applied by the same nanohybrid composite and adhesive systems which are produced by the same company. After repairing processes the groups are devided into 6 subgroups which consists of 8 samples each. Control group is kept in natural air condition , and other groups are kept in food simulating liquids ( %8 ethanol group, %50 ethanol group , heptane group, water group, 0.02 cytric acid group) for 90 days. Testing process is performed by using universal testing device for testing shear bonding strength after aging with food simulating liquids. These values are statistically analyzed. Variance analysis is used for researching for bonding pressures between experiment groups. Broken samples which are applied with shear bonding test are examined by stereomicroscope in 40x magnifying and splitting types are classified as; adhesive, cohesive at restoration , cohesive at repair composite and mixed type cohesive . Also each samples in all groups are examined by SEM. According to the results of statistical evaluations for shear bonding strength between Er:YAG laser , Nd:YAG laser and diamond bur groups which are used for surface treatment ;bonding strength is higher in diamond bur treated groups but statistically no difference is observed (p>0.05) According to the results of statistical evaluations there were differences found among the different surface treatment. Bonding strength is averagely higher in frez treated groups but statistically no difference could be found (p>0.05) After repairing process the control group which is kept in normal air condition for 90 days and the groups which are kept in food simulating liquids are compared in between. There is a remarkable descent observed in groups which are appilied with %50 ethanol rather than other groups but there is no statistical meaning.