Mesleki yeterliklere göre eğitim ihtiyacı belirleme (Eğitim yöneticileri üzerine bir model uygulaması)
Training needs analysis according to professional competencies(A model application on school administrators)
  1. Tez No: 746266
  2. Yazar: GÜLNUR AK KÜÇÜKÇAYIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ CEMALOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 339
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul yöneticilerinin mesleki yeterliliklere dayalı eğitim ihtiyaçlarını analiz etmek ve bu uygulamanın sonuçlarına göre EİA literatürünün taleplerini karşılayan bir model önermektir. Çoklu disiplin modeliyle tasarlanan bu araştırmada, çoklu metot karma yöntemlerden eş zamanlı gömülü desen yaklaşımı uygulanmıştır. Buna göre, makro seviyede nicel araştırmalarda,“Katz kuramına göre Okul Yöneticileri Yeterlik Envanteri (KOYYE)”ve“Katz kuramına göre Okul Yöneticileri Yeterlik Anketi (KOYYA)”geliştirilerek öğretmen, veli ve okul yöneticilerine uyarlanmış ve uygulanmıştır. Mikro seviyede nitel araştırmalarda ise Kritik Olay Tekniği (KOT) ve olgubilim teknikleri için“KOT Veri Toplama Protokolü”ve yarı yapılandırılmış görüşme formları okul yöneticisi, öğretmen ve veli için uyarlanarak kullanılmıştır. Nicel araştırmalarda örneklem olarak Ankara ili merkeze bağlı Yenimahalle ilçesindeki ilk ve ortaokullar ile Anadolu liselerin tamamından oluşan araştırma evreninden oluşurken nitel araştırmalar için, bu okullar içinden kritik örnekleme yöntemi ile dezavantajlı bir okul seçilmiştir. Nicel verilerin analizinde, sürekli değişkenler için tanımlayıcı istatistik puanları yorumlanmış ve farklılıklar için sürekli nicel verilerin varsayımları sağlamaması sebebiyle parametrik olmayan testler kullanılmıştır. Nitel veri analizlerinde ise betimsel ve içerik analizi yolu ile kodlar kuramsal altyapıya göre belirlenmiştir. EİA modeli bakımından, bu araştırma kapsamında geliştirilen Mesleki Yeterliliklere Göre Eğitim İhtiyaç Analizi Modeli (MYEİAM), EİA literatür taleplerini karşılayarak güvenilir öğrenme hedefleri taahhüt etmektedir. Uygulama sonuçlarına göre, Kavramsal ana yeterlik alanına ait olan“Diğer kurumlarla iş birliği ve ortaklık geliştirebilme”, okul yöneticilerinin birincil eğitim ihtiyacı olarak görülmektedir. Ayrıca bu alanda“Değişimi yönetebilme ve uyum”, ortak veri sonuçlarına göre öncelikli eğitim ihtiyacıdır. Teknik/yönetsel ana yeterlik alanında ise“Kurumu örgütleyebilme”ve“Planlama yapabilme”öncelikli eğitim ihtiyacıdır. İnsani ana yeterlik alanında ise“Duygu kontrolünü gerçekleştirebilme”öncelikli eğitim ihtiyacı olarak tespit edilmiştir. Sayıca Teknik/Yönetsel ana yeterlik alanı ağırlıklı olsa da öncelikli eğitim ihtiyacının kavramsal yeterlik alanı olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to analyze the educational needs of school administrators based on professional competencies and to propose a model that corresponds to the demands of Training Needs Analyse (TNA) literature according to the results of this application. This research was designed with the help of multi-disciplinary strategies, and applied concurrent embedded design from multi-mixed methods research approaches (MMMR). Accordingly,“SACIK (School Administrators Competence Inventory according to Katz theory)”and“SACQK Questionnaire (School Administrators Competence Questionnaire according to Katz theory)”were developed and applied, adapting for teachers, parents, and school administrators and were used at the macro level for quantitative research techniques; as qualitative research techniques, CIT (Critical Incident Technique) and phenomenology were used at the micro-level. As a quantitative sample, all primary, secondary, and Anatolian high schools in the Yenimahalle district of Ankara city center were included in the sample and qualitative application. The sample came from a disadvantaged school in which the sample group is determined by the critical sampling method. As a TNA model, The Training Needs Analysis Model according to Professional Competencies (TNAMPC) developed within this research is approved according to the TNA literature demands, and commits to reliable learning goals by determining the training needs of school administrators. According to results,“Developing cooperation and partnerships with other institutions,”which belongs to the conceptual main competence area, is seen as the top priority training need of school administrators. In addition, in this field,“Managing change and adaptation”is a priority training need according to the common data results. In the technical/managerial main competence area,“Organizing the institution”and“Planning”are the primary training needs. In the field of human main competence,“Performing emotion control”has been identified as a priority training need. Although the number of technical/managerial main competence areas is predominant, it is seen that the priority training need is the conceptual competence area.