Diş hekimliği öğrencilerinin dental kök hücreler ve süt dişlerinin kök hücre tedavilerindeki önemine dair farkındalık, bilgi ve ilgi düzeylerinin incelenmesi
Examination of dentistry students' awareness, knowledge and interest on the importance of dental stem cell and deciduous TEETH in stem cell treatments
- Tez No: 746271
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN ALİ DELİLBAŞI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Kök hücreler devamlı olarak yenilenebilen ve belirli hücre çeşitlerine farklanabilen, vücudumuzdaki bütün doku ve organların kaynağını oluşturan temel hücrelerdir. Orofasiyal alanda kök hücre kaynaklarının pek çok alternatifinin olması ve kök hücre kaynaklarının kolay bir şekilde elde edilip, saklanabilme olanağı sayesinde gelecekte doku mühendisliğinin klinik uygulamaları için oldukça umut vermektedir. Dental kök hücreler yalnızca diş hekimliği alanında değil, bir çok tıbbi hastalıkların tedavisi için de potansiyel teşkil etmektedir. Dental kök hücreler kullanılarak tedavi sağlama süreci, dişini bağışlayacak veya saklayacak olan donör ve hastadan dental kök hücreleri toplayacak ve kök hücreler kullanılarak tedaviyi sağlayacak olan sağlayıcı, yani diş hekimi ile başlar. Gelecekte dental kök hücrelerin kullanımı için kamunun doğru yönlendirilebilmesi ancak diş hekimlerinin konuyla alakalı yeteri kadar bilgiye sahip olmaları ile sağlanabilir. Günümüzde dental kök hücrelerin kullanımı ve ülkemizdeki kök hücre bankalarının kapsamı hakkında kamunun daha çok bilgilendirilmesi öncelikle diş hekimlerinin konu hakkında yeterli bilgiye sahip olması ile sağlanabilmektedir. Bu çalışmada Diş Hekimliği fakültesi 4. ve 5. sınıf öğrencilerinin dental kök hücrelere ve süt dişlerinin kök hücre tedavilerindeki önemine yönelik bilgi düzeyleri incelenmiştir. Bu araştırma ile Diş Hekimliği Fakültesi öğrencilerinin dental kök hücrelere yönelik farkındalıklarını artırması beklenmektedir. Kök hücreler ile beraber ilerde kullanımının da yaygınlaşacağını düşünülen dental kök hücrelere yönelik ilgi uyandırarak konu ile ilgili gelişmelerin takip edilmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Stem cells are the basic cells that form the source of all tissues and organs in our body, are constantly renewed and can differentiate into spesific cell types. Because there are many alternatives of stem cell sources in the orofacial region and stem cell sources can be easily obtained and stored, it gives great hope for clinical applications of tissue engineering in the future. Dental stem cells have potential not only in the field of dentistry, but also for the treatment of many medical diseases. The process of providing treatment using dental stem cells begins with the donor who will donate the tooth or take care of the tooth, and the provider, namely the dentist, who will collect the dental stem cells from the patient and provide the stem cell treatment. In the future, directing the public towards the use of dental stem cells can only be achieved if dentists have sufficient knowledge on the subject. Today, in our country, more information about the use of dental stem cells and the scope of stem cell banks can be provided by dentists who have sufficient knowledge about the subject. In this study, the knowledge levels of 4th and 5th year students of the Faculty of Dentistry about dental stem cells and the importance of stem cell treatments of primary teeth were investigated. With this research, it is expected that the dental stem cell awareness of the students of the Faculty of Dentistry will increase. It is aimed to follow the developments on the subject by arousing interest in dental stem cells, which are thought to be widely used in the future together with stem cells.