Sıçanlarda safra yolu ligasyonunun karaciğerde oluşturduğu hasar ve bu hasarın Cynara scolymus L. yaprak ekstraktı, kolşisin ve pioglitazon ile önlenmesine yönelik yaklaşımlar: Üç boyutlu mikroskopik bir çalışma
Cynara scolymus L. leaf extract, colchicine and pioglitazone as approches to prevent hepatic damage caused by bile ligation in rats: Three- dimensional microscopic study
- Tez No: 746277
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY VEYSEL PEKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Safra yolu tıkanıklıklarında oluşan karaciğer harabiyetinin oluşum mekanizması ve tedavisiyle ilgili planlanan bu çalışmadaki amaç; sıçanlarda karaciğer fibrozis modelinde Cynara scolymus L., Kolşisin ve Pioglitazonun koruyucu etkilerinin olup olmadığının incelenerek karşılaştırılmasıdır. Bu ajanların zamanla hasarın seyrini gerileteceği, dolayısıyla insanları etkileyen birçok hastalığın ileri aşamalarında kullanılan tedaviye bu ajanların eklenmesiyle yaşam sürelerinin uzatılmasına katkı sağlanabileceği düşünülmektedir. Çalışma kapsamında, 6-8 haftalık 200-250 gr ağırlığında sağlıklı 35 adet Wistar Albino erkek sıçan kullanıldı, her grupta 7 sıçan olacak şekilde 5 gruba ayrıldı. Grup 1-Sham Grubu dışında diğer gruplara karaciğer fibrozis modeli oluşturuldu ve 7 gün süreyle tedavi edildilerdir. Grup 1-Sham Grubu ve Grup 2-Kontrol Grubu hayvanlarına tedavi amaçlı herhangi bir işlem uygulanmadı. Grup 3-Cynara scolymus yaprak ekstraktı 1,5 gr/kg/per os verildi. Grup 4-Kolşisin 50 µg/kg/per os uygulandı. Grup 5-Pioglitazon 1 mg/kg/per os verildi. Histomorfolojik değerlendirme Hematoksilen-Eozin, Masson Trikrom ve Gümüş impregnasyon boyamalarıyla yapıldı. Serum örneklerinde total bilirubin, ALP, ALT, AST ve albümin düzeyleri değerlendirildi. Karaciğer rejenerasyonunu incelemek için AFP, inflamasyon durumunu değerlendirmek için TNF-α antikoru ve apoptoz değerlendirmek için p53 ve caspase 3 immünohistokimyasal boyama yapılarak incelendi. Karaciğer hasarı sonrası ortaya çıkan oksidatif stres durumu, doku TAS ve TOS düzeyleri değerlendirildi. Sonuç olarak hem histomorfolojik değerlendirmede hem de biyokimyasal analizinde, safra yolları ligasyonu sonucu ortaya çıkan patolojik bulgularda diğer deney gruplarında, kontrol grubuna göre azalma olduğu görüldü. Ayrıca gruplardaki histopatolojik ve histomorfometrik değişiklikler göz önüne alınarak 3 boyutlu bilgisayar modellemeleri ile bu modellerin gerçeğe yakın 3D printer çıktıları alındı. Ayrıca 3D modellerin sanal VR ve AR uygulamaları yapıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine and compare the protective effects of Cynara scolymus L., Colchicine and Pioglitazone in liver fibrosis model in rats. It is thought that these agents will slow down the course of liver damage over time, so addition of these agents to advanced stages of many human's diseases may contribute to prolongate life span. In this study, 35 healthy Wistar Albino male rats weighing 200-250 g at 6-8 weeks were divided into 5 groups with 7 rats per group. Except for Group1, all groups were modeled for liver fibrosis and treated for 7 days. Group1 and Group 2 didn't recive any treatment. Group 3 received Cynara scolymus leaf extract 1.5 g / kg / per os. Group 4 received Colchicine 50 µg / kg / per os. Group 5 received Pioglitazone 1 mg / kg / per os. Histomorphological evaluation have been done with Hematoxylin-Eosin, Masson Trichrome and Silver staining. Total bilirubin, ALP, ALT, AST and albumin levels were evaluated. AFP to evaluate liver regeneration, TNF-α antibody to evaluate inflammation and p53 and caspase3 immunohistochemical staining for apoptosis. Oxidative stress were evaluated by tissue TAS and TOS levels. As a result, both histomorphological evaluation and biochemical analysis revealed a decrease in pathological findings resulting from bile duct ligation in the other experimental groups compared to the control group. Considering the histopathological and histomorphometric changes, 3D computer modeling and realistic 3D printer outputs of these models have been taken. Also VR and AR have been performed.