Geriatrik bireylerde zeybek çalışmalarının bazı motorik özellikler üzerine etkisi
The effect of zeybek exercises on some motoric features in geriatric individuals
  1. Tez No: 746299
  2. Yazar: EMİNE İNER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİNÇ SERİN YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bale ve Dans, Geriatri, Ballet and Dance, Geriatrics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu araştırmada, 12 haftalık zeybek oyunlarının yaşlıların denge, kuvvet ve esneklik becerileri üzerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında 18 gönüllü araştırmaya dahil olmuştur. Çalışma grubu, Edirne Valiliği huzurevinde yaşayan 18 yaşlı birey olup, egzersiz grubunda 9, kontrol grubunda 9 yaşlı birey gönüllü katılım göstermiştir. Deney ve kontrol grubu ön test ve son test fiziksel ölçümlerinden sırasıyla; boy, vücut ağırlığı, denge, kuvvet ve esneklik ölçümleri alınmıştır. Verilerin analizi SPSS 26 paket programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Deney ve kontrol grupların karşılaştırılması için bağımsız gruplarda t testi analizinden faydalanılmıştır. Verilerin normal dağılım gösterip göstermedikleri belirlenmesi amacıyla Shaphiro wilk testi uygulanıp sonrasında verilerin normal dağılım göstermeleri üzerine T testi, eşleştirilmiş T testi analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, it was aimed to investigate that effect of 12 weeks regular folk dance named as zeybek exercise to balance, strength and flexibility skills of older people.The working group was fomed with the voluntary participation of 18 older people who is living in Edirne governership residential service, 9 old people were in the exercise group, and 9 old people in control group. Experimental and control group participants' pre-test and post-test physical fitness parameters were measured as following; height, weight, balance,strength and flexibility. Data analysis was evaluated using SPSS 26 packet programme. In order to compare the Experimental and control groups, t-test analysis was used in independent groups. Afterwards statistical analyses has been made (SPSS versiyon 26, T test, paired T test). According to research results, people joined to 12weeks Zeybek dance study has statistical meaningfull changes in their balance, force and flexibility. As a result, participants' balance, strength and flexibility values were found higher and statistically meaningful in the experimental group then the control group.Findings of this research is supporting importance of exercise program for daily life quality in elderly people over 65.