(BIM) impact on construction management
- Tez No: 746306
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Dev şirketlerin çoğu dünyadaki gelişmelere ayak uydurduğu ve proje tamamlama hızına katkıda bulunan modern teknolojileri kullandığı için, günümüzde inşaat projelerinin uygulanmasında modern teknolojilerin kullanılması çok önemlidir. Bina bilgi modelleme bu teknolojilerin en önemlilerinden biridir. Projenin tamamlanma hızı hakkında bina bilgisi. Anket, mühendislik alanında uzman kişilere maruz bırakıldıktan sonra kullanılmış ve daha sonra istatistiksel spss programı kullanılarak veriler analiz edilmiştir. Yinelemeli ve tanımlayıcı analizler kullanıldı. Sonuçlar, bina bilgi modelleme tekniklerinin kullanımının projenin tamamlanma hızında önemli bir rolü olduğunu ve bunun uygulanmamasının nedeni olduğunu göstermiştir. mühendislik kadrolarının kendi programlarını kullanmaları için eğitim maliyetleri
Özet (Çeviri)
The use of modern technologies in the implementation of construction projects at the present time is very important, as most of the giant companies keep pace with the development taking place in the world and use modern technologies that contribute to the speed of project completion. Building information modeling is one of the most important of those technologies. Building information on the speed of project completion. The questionnaire was used after it was exposed to specialists in the engineering field, and then analyzed the data using the statistical spss program. The iterative and descriptive analyzes were used. The results showed that the use of building information modeling techniques has an important role in the speed of project completion, and the reason for not applying it in Most companies charge the added cost when using their own programs, in addition to the need to pay additional costs for training engineering cadres to use their own programs