Çocuklarda duygu düzenlemesinin, annenin duygu düzenleme becerileri ile çocuğun davranış problemleri arasındaki aracı etkisi
The mediating role of child's emotion regulation between mother's emotion regulation and child's behavioral problems
  1. Tez No: 746305
  2. Yazar: ŞÜKRAN BUSE YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. GÖKÇEN DUYMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada, çocuğun duygu düzenlemesinin, annenin duygu düzenlemesi ile çocuğun davranış problemleri arasındaki aracılık rolü incelenmiştir. Araştırmanın örneklem grubunu 6-10 yaş grubu çocukları olan, 25-50 yaş aralığındaki anneler oluşturmaktadır. Çalışma bağlamında 692 katılımcıya ulaşılmış, buna karşılık yalnızca 270 katılımcı veri setini tamamladığı ve çalışma kriterlerini karşıladığından araştırmaya dahil edilmiştir. Veri toplama araçları olarak araştırmacı tarafından hazırlanan Açıklanmış Onam Formu, Kişisel Bilgi Formu, Duygu Ayarlama Ölçeği (Kapçı ve ark., 2009), Yenilenmiş Conners Ebeveyn Derecelendirme Ölçeği-Kısa Form (Kaner ve ark., 2013), Çok Boyutlu Yaşantısal Kaçınma Ölçeği-30 (Kaya ve ark., 2018) ve Duygu Düzenleme Ölçeği'nin (Aka ve Gençöz, 2014) kullanıldığı çalışmada elde edilen bulgular IBM SPSS programı ile analiz edilmiştir. Verilerin analizinde bağımsız gruplar t-testi, ANOVA, pearson korelasyon analizi ve SPSS programı process eklentisi kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, annenin kaçınma davranışı ile çocuğun davranış problemleri arasında çocuğun duygu düzenlemesinin tam aracı rolünü doğrular niteliktedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the mediating role of child's emotion regulation between mother's emotion regulation and child's behavioral problems was investigated. The sample group of the study consists of mothers between the ages of 25-50 and children between the ages of 6-10. In the context of the study, 692 participants were reached, whereas only 270 participants were included in the study as they completed the data set and met the study criteria. AnnouncedConsent Form, Personal Information Form prepared by the researcher as data collection tools, Emotion Adjustment Scale (Kapçı et al, 2009), Revised Conners Parent Rating Scale-Short Form (Kaner et al., 2013), Multidimensional Experiential Avoidance Scale-30 (Kaya et al. et al., 2018) and Emotion Regulation Scale (Aka & Gençöz, 2014) were used and the findings obtained in the study were analyzed with the IBM SPSS program. Independent groups t-test, ANOVA, pearson correlation analysis, hierarchical regression analysis and SPSS program process plugin were used in the analysis of the data. The findings confirm the full mediator role of the child's emotion regulation between the mother's avoidance behavior and the child's behavioral problems.