The comparison of construction management practices in The United States and in Turkey
Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye'deki yapı işletmesi uygulamalarının karşılaştırılması
- Tez No: 293996
- Danışmanlar: DR. MURAT KURUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 257
Özet
Amerika Birleşik Devletleri'nde modern yapı işletmesinin tarihi 1950lere uzanmaktadır. Ancak bu kavramın önemi Türkiye'de inşaat mühendisliği bölümlerinin bir kısmında konu hakkında mezuniyet sonrası eğitim programlarının oluşturulmasıyla birlikte hala günden güne anlaşılmaya devam etmektedir. Bu nedenle, ülkemizde yapı işletmesinin yerini bu konuya özel bir önem veren Amerika Birleşik Devletleri'ndeki yeri ile kıyaslamalı olarak belirleyebilmek amacıyla Amerika Birleşik Devletleri'nde yapı işletmesi uygulamalarını tüm yönleriyle derinlemesine değerlendirmek önemli görünmektedir. Metodoloji olarak, bu yüksek lisans tezinde Amerika Birleşik Devletleri'ndeki ve ülkemizde yapı işletmesi uygulamaları en son literatürler ışığı altında incelendi. Ülkemizde de benimsenmiş olan Amerika Yapı İşletmesi Derneği (CMAA) uygulama standardlarındaki tüm bilgi alanlarındaki- proje işletmesi planlaması, maliyet yönetimi, zaman yönetimi, kalite yönetimi, kontrat yönetimi, ve güvenlik yönetimi- uygulamalar karşılaştırıldı. Bunlara ilave olarak, yapı işletmesi uygulamalarına katkıda bulunabilecek genel mühendislik kavramları, hem lisans ve hem de yüksek lisans düzeyinde yapı işletmesi eğitimi, sertifika programları, eğitim akreditasyonu ve konuyla ilgili profesyonel organizasyonlar karşılaştırma için incelendi.Bu incelemelere dayanarak, sonuç olarak Amerika Birleşik Devletleri'nde yapı işletmesi uygulamalarının ve standardlarının daha iyi anlaşılmış olduğu ve çok iyi dökümante edilmiş olduğu söylenebilir. Öne çıkan Amerika Birleşik Devletleri yapı işletmesi uygulamaları arasında profesyonel organizasyonlarının bu konunun yoğun savunuculuğunu yapması ve dolayısıyla yapı işletmesinin farkındalığının ve kabul görme düzeyinin artması, bu konuda profesyonelleşmeyi sağlayan sertifikasyonlar, enformasyon teknolojileri kullanımı, bilgisayar destekli tasarımı da içine alan bütünleşik bilgi teknolojileri, ?Building Information Modeling?, yaratıcı kontrat yönetimi uygulamaları, anlaşmazlıkların çözümü için alternatif çözüm teknikleri, ?rezilyans mühendisliği?, ?eşzamanlı mühendislik? ?değer mühendisliği? ve ?maliyet mühendisliği? gibi kavramlar ve geniş kapsamlı yapı işletmesi eğitimi ve bu programların akreditasyonu sayılabilir. Türkiye'de ise yapı işletmesinin inşaat mühendislerinin bir kısmı da dahil olmak üzere yapı endüstrisindeki tarafların çoğu tarafından yeterince anlaşılamamış olduğu görülmektedir. Bu durum da planlama, maliyet, zaman, kalite ve güvenlik yönetimi açısından uygun olmayan uygulamalara yol açmaktadır. Ancak, yapı işletmesi kavramı ülkemizde çok daha yeni olmasına rağmen, araştırmacıların maliyet, zaman, güvenlik yönetimi gibi konulardaki çeşitli metodolojilerin kullanımını içeren yayınları özellikle dikkate değerdir. Buna ilave olarak, yapı sektöründeki bu önemli uygulama alanının başarıyla savunuculuğunu yapan üniversitelerdeki inşaat mühendisi gruplarının çabalarıyla ülkemizde de yapı işletmesi uygulamaları gittikçe artan bir ilgi kazanmaktadır. Ayrıca genç inşaat mühendislerinin konuya ilgisi bu alanda çok yakında çok daha iyi uygulamaların olabileceğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The history of modern construction project management dates back to 1950s in the United States. However, the importance of this concept is still being understood day by day with the establishment of postgraduate studies on the subject in some of civil engineering schools in Turkey. Therefore, it seems important to thoroughly evaluate the practices of construction project management in all aspects in the United States, where a special emphasis has been given to the subject, and in Turkey in an attempt to identify the status of construction project management in our country in comparison with that in the US. With regard to methodology, in this Master of Science thesis, construction project management in the US and in Turkey have been evaluated in the light of recent literature. Construction management practices based on the CMAA standards as applied in the US, which are adopted by Turkey as well, are thoroughly compared in all knowledge areas including project management planning, cost management, time management, quality management, contract administration, and safety management. Additionally, other topics that would have an impact on construction management practices such as general engineering issues, training in construction management at both undergraduate and graduate levels, certificate programs, accreditation of training, and professional/trade organizations are also dealt with in order to reveal differences and similarities between the US and Turkey. Based on the thorough evaluation of construction management practices in the US and in Turkey, it can be concluded that construction management practices and standards are better understood and well documented in the US. The US practices that step forward include advocacy on construction management by professional/trade organizations in order to promote this discipline which result in higher awareness and acceptability, credentials offered, the use of IT/ICT, IIS including CAD, BIM and IPD, innovative contracting practices, alternative dispute resolution techniques, a variety of project delivery methods including IPD, concepts such as ?resilience engineering?, ?concurrent engineering? ?value engineering? and ?cost engineering? come forward as signs of best practices as well as more comprehensive training on CM and accreditation of training programs.Whereas in Turkey, there seems to be inadequate understanding of construction management by the majority of the parties in the construction industry even by some of the construction engineers themselves, which result in improper construction management practices regarding planning, cost, time, quality and safety management. However, although the concept of construction management is rather new, the achievements of Turkish researches on the use of methodologies on cost, time and safety management as well as IT/ICT use as evidenced by the literature deserve attention. Moreover, practices of construction management are gaining growing interest based on the efforts of a group of construction engineers in universities who successfully advocate this important area of practice in the construction process. Additionally, the interest and the enthusiasm of young civil engineers on construction management and the efforts of academic persons in the universities for improving the profession show promise for rapid achievement of better practices on the subject in Turkey.