Deneysel film üretimi 'Ve Karga Gak Dedi' [Film (VHS video kaset)]
  1. Tez No: 74631
  2. Yazar: SEFA ÇELİKSAP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER DOĞAN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
- Ill - ÖZET Tez çalışmamda incelemeye çalıştığım konu,“Deneysel Sinema”dilini, bu türün yönetmenlerinin konuya bakış açılarını, görüntü oluştururken diğer sanat dallarından nasıl faydalandıklarını araştırıp, kendi proje çalışmamda görüntü dilimi nasıl oluşturacağımı çözümlemektir. Kitapçığın birinci bölümünde tasarım, modern sanat ve akımlarının sinema ile olan ilişkilerini incelemeye çalıştım. Araştırmamın objektif olabilmesi için de konuyla ilgili sanatçılardan alıntılara ve sanatçıların işlerinden fotoğraflarla örneklerine de yer verdim. Tez çalışmasının ikinci bölümünde film araştırmasının çıkış noktası, içeriği ve sonuç yer almaktadır. Ek bölümünde ise sinemanın kısa özgeçmişi, ülkemizdeki gelişimi, Deneysel Sinema Terimleri, çeşitli filmlerin listesi ve Fluxus sanat akımının manifestosu sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
-IV ABSTRACT The subject that I've tried to research in my thesis is, to analyze how to formate "Experimental Cinema'tongue, visual angles of this sort of directors, how they've used the other branches of art while they formate appearences in my project work. In the first part of the work I've tried to examine the relationship between the cinema and representation, modern art and trends. Because I wanted my research to be objective I've tried to give examples of the artists who are directly relative to the subject. In the second part I've presented the starting point of film work, content and the result. In the addition it has been presented the short past of the Cinema, the development of the the cinema in our country, experimental cinema terms, several film lists and the manifesto of Fluxus art trend.