Control and management of solar PV grid using SCADA system
- Tez No: 746320
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEFER KURNAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Güneş radyasyonu Orta Doğu'da bol miktarda bulunur ve en sürdürülebilir yenilenebilir enerji kaynaklarından biridir. Öte yandan, ülkelerimiz henüz onu en temel enerji kaynaklarından biri haline getirebilmiş değil. Bu tezde PV şebekesinde maksimum voltaj kararlılığını elde etmek için SCADA simülasyonuna dayalı bir test yöntemi oluşturduk. İki önemli avantaj, esnek olma yeteneği ve testlerin tamamlanma hızıdır. Akıllı şebeke teknolojisine dayalı“akıllı sensörler”deki son gelişmeler sayesinde, ölçüm cihazları artık değerlendirilen ekipmanın boyutuna ve türüne göre değiştirilebilir. Sonuçlar, yerleşik açık kaynaklı SCADA sisteminin optimum ve hassas bir şekilde çalıştığını ve küçük değişikliklerle PV şebekeleri için değişken bir kontrol ve izleme sistemi olarak kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Solar radiation is plentiful in the Middle East, and it is one of the most sustainable renewable energy sources. On the other hand, our countries have yet to make it one of the most essential energy sources. We created a testing method based on SCADA simulation to achieve maximum voltage stability in the PV grid in this thesis. Two key advantages are the ability to be flexible and the speed with which testing are completed. Thanks to recent advancements in“smart sensors”based on smart grid technology, measurement instruments may now be changed to meet the size and kind of equipment being evaluated. The results indicate that the built open-source SCADA system functions optimally and precisely, and that it might be used as a variable control and monitoring system for PV grids with little modifications.