ABD emperyalizminin değerlendirilmesi: Suriye iç savaşı örneği
Evaluation of US imperialism: The case of the Syrian civil war
  1. Tez No: 746352
  2. Yazar: MUHAMMED EKREM ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN KURTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bölge Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu araştırmada“ABD dış politikasında emperyalist bir çizgi benimsemekte midir? Suriye meselesi emperyalist tutumun coğrafyayı nasıl harap ettiğine örnek midir? Suriye krizi küresel güçlerin dahliyle nasıl bir hal almıştır? ABD çıkarları için kendi değerlerini gözardı etmekte midir?”sorularına cevap aranmış ve ABD emperyalizminin Suriye iç savaşı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bu çalışmada Suriye tarihçesine değinilmiş, Hafız Esad ve Beşar Esad politikaları üzerinden Suriye'yi iç savaşa hazırlayan süreç açıklanmıştır. Ayrıca bu çalışmada hegemonya, emperyalizm ve yeni muhafazakarlık kavramları açıklanmış, ABD dış politikası bu kavramlar üzerinden değerlendirilmiştir. Bununla beraber küresel dünya düzeni realist düşünce ağırlıklı olarak uluslarararası ilişkiler okulları tarafından irdelenmiştir. ABD'nin dış politika önceliklerinin incelenmesinin ardından; ABD dış politikasınını Suriye iç savaşı bağlamındaki emperyalist yönleri örneklendirilerek ve izah edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, questions such as“Is the USA adopting an imperialist line in its foreign policy? Is the Syrian issue an example of how the imperialist attitude has devastated the geography? How has the Syrian crisis turned out with the involvement of global powers? Is USA ignoring its own values for the sake of it's interests?”were sought and the effects of US imperialism on the Syrian civil war were examined. In this study, the history of Syria is mentioned, and the process that prepares Syria for civil war is explained through the policies of Hafez Assad and Bashar Assad. In addition, in this study, the concepts of hegemony, imperialism and neoconservatism are explained, and the US foreign policy is evaluated through these concepts. In addition, the global world order has been examined by the schools of international relations mainly with realist thought. After examining the foreign policy priorities of the USA; The imperialist aspects of the US foreign policy in the context of the Syrian civil war are exemplified and explained.