Amatör futbolcularda sakatlanma kaygı düzeylerinin bazı değişkenlere göre incelenmesi
Investigation of injury anxiety levels in amateur football players according to some variables
- Tez No: 746351
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASAF ÖZKARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada amatör futbol kulüplerinde forma giyen futbolcuların sporda yaralanma kaygı düzeylerini bazı demografik değişkenlere göre incelemek amaçlanmıştır. Çalışmanın modelinde genel tarama modellerinden, nedensel karşılaştırma modeli seçilmiş ve araştırma bu yönde tasarlanmıştır. Evren olarak Avrupa yakasında faal olan futbol kulüplerinde forma g giyen amatör futbolcular seçilirken, basit tesadüfi yöntemle belirlenen örneklem grubunda ise Avcılar ve Esenyurt ilçelerinde faal olan 13 futbol kulübünde lisanslı 197 sporcu yer almaktadır. Amatör futbolcuların yaralanma kaygı düzeylerinin tespiti amacıyla Rex ve Metzler'in (2016) geliştirdiği, uyarlamasını Caz vd. (2019) tarafından Türkçe'ye çevrilerek yapılan Spor Yaralanması Kaygı Ölçeği'nden faydalanılmıştır. SPSS 24.0 istatistik programıyla yapılan inceleme sonucunda verilerin normal dağılmadığı tespit edilmiştir. Verilerin analizinde ise Non parametrik testlerden Mann Whitney U ve Kruskal Wallis Testi'nden faydalanılmıştır. Araştırma sonuçları incelendiğinde, amatör futbolcuların yaralanma kaygı düzeylerinin yaş, eğitim düzeyi, futbol oynama yaşı ve mevkilerine göre anlamlı düzeyde farklılaşmadığı tespit edilmiştir. Buna karşın sakatlık geçmişleri olan sporcularda kaygı düzeyinin anlamlı olarak farklılık gösterdiği, sakatlanma sürelerinin de bu kaygı düzeyini arttıran etkenlerden biri olduğu saptanmıştır. Futbolcuların geçmişte yaşadıkları sakatlık türlerinin, kaygı düzeylerini de istatistiksel olarak anlamlı ölçüde farklılaştırdığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak futbolcularda sakatlık geçmişinin kaygı düzeylerini arttırdığı, bunun da sportif performanslarına olumsuz etkilerinin olabileceği düşünülmektedir. Bu nedenle futbolcuların spor yaralanmaları konusunda kendilerini bilinçlendirerek, güncel gelişmeleri takip etmeleri önerilmektedir. Ayrıca sakatlanan sporcunun rehabilitasyon sürecinde geri dönüşlerinde antrenörlere de büyük görevler düşmektedir. Sporcunun zihinsel olarak olumsuz etkilenmemesi için antrenörlerin futbolcularıyla yakından ilgilenmeleri ve gerekli durumlarda spor psikologlarından yardım almaları konusunda kendilerini teşvik etmeleri gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the levels of injury anxiety of the players who played for amateur football clubs according to some demographic variables. In the model of the study, the causal comparison model was selected and the research was designed in this direction. Amateur footballers who are wearing form in football clubs that are active on the European side as the universe are selected, while the sample group determined by simple random method includes 197 athletes in 13 football clubs active in Avcılar and Esenyurt districts. The Sports Injury Anxiety Scale developed by Rex and Metzler (2016) in Sports and translated into Turkish by Caz et al. (2019) was used to determine the injury anxiety levels of amateur footballers. As a result of the examination carried out with spss 24.0 statistical program, it was determined that the data was not distributed normally. In the analysis of the data, non-parametric tests mann whitney u and kruskal wallis test was used. When the results of the research were examined, it was determined that the injury anxiety levels of amateur footballers did not differ significantly according to age, education level, age of playing football and position. However, it was determined that the level of anxiety differed significantly in athletes with disability histories, and that injury times were one of the factors that increased this level of anxiety. It has been found that the types of injuries experienced by footballers in the past also significantly differentiated their anxiety levels. As a result, it is thought that the history of injury in footballers increases anxiety levels, which can have negative effects on their sporting performance. For this reason, it is recommended that footballers follow current developments by raising awareness of sports injuries. In addition, coaches have great duties in the return of the injured athlete during the rehabilitation process. In order for the athlete not to be adversely affected mentally, coaches need to take care of their players closely and encourage themselves to seek help from sports psychologists if necessary.