Yetişkin kadın bireylerde sağlıksız yeme tutumlarının duygusal istismar, duygu ifadesi ve cinsel doyum ile ilişkisi
The relationship between unhealthy eating attitude and emotional abuse, expression of emotion, sexual satisfaction in adult women
- Tez No: 746353
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ÖZLEM MESTÇİOĞLU GÖKMOĞOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırmada, yetişkin kadın bireylerde sağlıksız yeme tutumlarının duygusal istismar, duygu ifadesi ve cinsel doyum ile ilişkisini incelemek amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini İstanbul ilinde yaşayan 18 yaş üstü 386 kadın birey oluşturmaktadır. Katılımcılara Sosyodemografik Bilgi Formu, Yeme Tutum Testi, Algılanan Duygusal İstismar Ölçeği, Berkeley Duygu İfadesi Ölçeği, Golombok-Rust Cinsel Doyum Ölçeği uygulanmıştır. Verilerin analizi için SPSS 25.00 programı kullanılmıştır. Veri setinin normal dağılım göstermemesi nedeniyle non-parametrik testlerden faydalanılmıştır. Korelasyon ve regresyon analizleri yapılmıştır. Çalışmada elde edilen korelasyonel bulgulara göre; yetişkin kadın bireylerde sağlıksız yeme tutumlarının algılanan duygusal istismar ile ilişkili olduğu görülmüştür. Yetişkin kadın bireylerin algılanan duygusal istismar düzeyi arttıkça sağlıksız yeme tutumlarında da artış meydana gelmiştir. Sağlıksız yeme tutumlarının duygu ifadesi ile ilişkisine bakıldığında ise duygu ifadesi alt boyutlarından olan dürtü gücü ile zayıf pozitif yönlü bir ilişki saptanmıştır. Dürtü gücü alt boyutu arttıkça sağlıksız yeme tutumlarında da artış görülmüştür. Sağlıksız yeme tutumları ile cinsel doyum arasında bir ilişki bulunmamıştır. Duygusal istismar, duygu ifadesi ve cinsel doyum değişkenlerinin yeme tutumlarını yordama etkisini görmek amacıyla yapılan regresyon analizi sonucunda duygusal istismar değişkeninin yeme tutumlarını yordama konusunda anlamlı bir ilişki ortaya koyduğu görülmüştür. Bazı sosyodemografik değişkenler (ilişki durumu, bireylerin birlikte yaşadıkları kişiler, çocukluk döneminde bakımından sorumlu olan kişiler, ebeveynlerin ilişki durumu gibi) araştırmaya dahil edilmiştir ve sağlıksız yeme tutumları ile ilişkisi incelenmiştir. Yetişkin kadın bireylerin sağlıksız yeme tutumlarının ilişki durumuna, beraber yaşanan kişilere, çocukluk döneminde bakımından sorumlu olan kişilere, çocukluk döneminde ebeveynlerin ilişki durumuna göre farklılaşmadığı görülürken daha önce YB tanı ve tedavisi alan kadınların daha yüksek YTT puanı aldıkları görülmüştür. Ek olarak, sonraki araştırmalara konu olabilmesi açısından sosyodemografik değişkenlerin bağımsız değişkenler ile ilişkisi de incelenmiştir. Analizler sonucunda bulgular alanyazın incelemesi ile kuramsal olarak tartışılmıştır ve gelecek araştırmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research aims to explain the relationship between unhealthy eating attitude and emotional abuse, expression of emotion, sexual satisfaction in adult women. The sample of the study consists of 386 female adults over the age of 18 living in Istanbul. Sociodemographic Information Form, Eating Attitude Test, Perceived Emotional Abuse Scale, Berkeley Emotional Expression Scale, Golombok-Rust Sexual Satisfaction Scale were administered to the participants. SPSS 25.00 program was used for the analysis of the data. Non-parametric tests were used because the data set did not show a normal distribution. Correlation and regression analyses were performed. According to the correlational findings obtained in the study; in adult women, unhealthy eating attitudes were found to be associated with perceived emotional abuse. As the perceived emotional abuse level in adult women increased, there was an increase in unhealthy eating attitudes. When the relationship between unhealthy eating attitudes and emotion expression is examined, a weak positive relationship was found with the impulse strength, which is one of the sub-dimensions of emotion expression. As the impulse power sub-dimension increased, unhealthy eating attitudes also increased. There was no relationship was found between unhealthy eating attitudes and sexual satisfaction. As a result of the regression analysis carried out to see the effect of emotional abuse, emotional expression and sexual satisfaction variables on the prediction of eating attitudes, it was seen that the emotional abuse variable revealed a significant relationship in predicting eating attitudes. Some sociodemographic variables (relationship status, people with whom individuals live together, caregivers during childhood, relationship status of parents) were included in the study and their relationship with unhealthy eating attitudes was examined. While it was seen that the unhealthy eating attitudes of adult female individuals did not differ according to the relationship status, the people living together, the people who were responsible for their childhood care, and the relationship status of the parents during their childhood, it was observed that the women who received ED diagnosis and treatment before had higher EAT scores. In addition, the relationship between sociodemographic variables and independent variables was also examined in order to be the subject of future research. As a result of the analyzes, the findings were theoretically discussed with the literature review and suggestions for future research were presented.