Astaksantin uygulamasının gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) oksidan, antioksidan ve yağ asitleri düzeyleri üzerine etkisi
Effect of astaxanthin supplement on rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) oxidant, antioxidant and fatty acids levels
- Tez No: 746370
- Danışmanlar: PROF. DR. SENA ÇENESİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Veteriner Hekimliği, Biochemistry, Veterinary Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veteriner Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Antioksidan etkili bir karotenoid olan astaksantin, Gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) yetiştiriciliğinde, ülkemizde ve dünyada tipik somon rengini kazandırması amacıyla rasyona eklenerek kullanılmaktadır. Sunulan tez çalışmasında, güçlü antioksidan olan astaksantinin balık kas dokusu doymamış yağ asitleri, total antioksidan kapasite (TAK) ve total oksidan kapasite (TOK) değerleri, oksidatif stres indeksi (OSİ) ve karaciğer parametreleri ile paraoksanaz (PON) aktivitesi üzerine etkisinin araştırılması amaçlandı. Materyal ve metot: Çalışmada, deniz kafeslerinde ticari olarak yetiştirilen 90 adet dişi Gökkuşağı alabalığı kullanıldı. Deneme grubu ve kontrol grubu olmak üzere ikiye ayrılan balıklardan, deneme grubunun (n=45) rasyonuna astaksantin ortalama 50 ppm dozda ve 225 gün süre ile eklendi; Kontrol grubu (n=45) ise normal balık rasyonu ile beslendi. Balıkların kas dokusunda TAK, TOK ve doymamış yağ asit düzeyleri; karaciğer dokusunda TAK ve TOK düzeyleri, serumlarında AST, ALT ve PON aktiviteleri ile HDL ve LDL konsantrasyonları ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: Astaxanthin, which is an antioxidant carotenoid, is used in rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) farming by adding it to the ration to give it the typical salmon color. The purpose of the presented thesis was to examine the effects of the potent antioxidant astaxanthin on the unsaturated fatty acids in fish muscle tissue, total antioxidant capacity (TAC), total oxidant capacity (TOC), the oxidative stress index (OSI), liver parameters, and paraoxanase (PON) activity. Material and method: For the study, 90 commercially raised rainbow trout females kept in marine cages were used. The experimental group (n=45), which was split into the experimental group and the control group, received astaxanthin added to their diets at an average concentration of 50 ppm for 225 days. The control group (n=45) received a regular fish ration. Fish muscle tissue TAC, TOC, and unsaturated fatty acid levels, liver TAC and TOC levels, AST, ALT, and PON activity, and serum HDL and LDL concentrations were all examined.