Astaksantinin meme ve serviks kanseri üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of astaxanthin on breast and cervical cancer
- Tez No: 970852
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAMZE TURNA SALTOĞLU, PROF. DR. SERAP YALÇIN AZARKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Kanser, dünya genelinde en yaygın ölüm nedenlerinden biri olmaya devam etmektedir. Özellikle meme ve serviks kanserleri, kadınlar arasında en sık görülen kanser türleri arasında yer almaktadır. Doğal bir karotenoid türevi olan astaksantin, bitkilerde ve deniz ürünlerinde yaygın olarak bulunmakta olup, güçlü antioksidan özelliğiyle dikkat çekmektedir. Astaksantin aynı zamanda proapoptotik, antikanser ve antiinflamatuar gibi çeşitli biyolojik etkilere de sahiptir. Bu tez çalışmasında, astaksantinin MDA-MB-231 meme kanseri ve HeLa serviks kanseri hücre hatları üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında, astaksantin uygulamasının hücre canlılığı ve proliferasyonu üzerindeki etkileri, yara iyileşmesi (wound healing), invazyon hareketlerindeki değişiklikler, sitotoksik etkileri ile MMP2, MMP9 ve NfkB genlerinin mRNA ve protein düzeylerindeki ekspresyon değişikliklerinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Sitotoksisite testi ile MDA-MB-231 meme kanseri ve HeLa serviks kanseri hücrelerinin canlılığı ve çoğalma kapasitesi değerlendirildi. qRT-PCR ile, MMP2, MMP9 ve NFkB mRNA ifadelenme düzeyleri, western blot analizi ile de bu genlerin protein ifadelenme düzeyleri belirlendi. Ek olarak, astaksantinin hücreler üzerindeki mekanistik etkilerini değerlendirmek için invazyon ve migrasyon deneyleri gerçekleştirildi. Sitotoksisite analizinde kanser hücrelerine 10-250 μM aralığında astaksantin uygulanmış ve MDA-MB-231 hücre hattında 25μM IC50 değeri ve Hela hücre hatlarında 50μM IC50 değeri bulunmuştur. Migrasyon ve invazyon analizleri, IC50 dozlarının etkili olduğunu göstermiştir. Moleküler araştırmalar, astaksantin uygulanan MDA-MB-231 meme kanseri ve HeLa serviks kanseri hücrelerinde MMP2, MMP9 ve NFkB genlerinin mRNA ve protein ekspresyonlarında değişimlerin olduğunu gösterdi. Astaksantin, antikanser özellikleri nedeniyle kanser tedavisinde potansiyel bir terapötik ajan olarak değerlendirilebilir. Ancak, astaksantinin tümör hücreleri üzerindeki moleküler etkilerinin tam olarak anlaşılabilmesi için daha kapsamlı in vitro ve in vivo çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Cancer remains one of the leading causes of mortality worldwide. Among women, breast and cervical cancers are among the most commonly diagnosed types. Astaxanthin, a naturally occurring carotenoid derivative found abundantly in plants and marine organisms, is known for its strong antioxidant properties. In addition to its antioxidant capacity, astaxanthin exhibits various biological activities, including pro-apoptotic, anticancer, and anti-inflammatory effects. This thesis aims to investigate astaxanthin's effects on MDA-MB-231 breast cancer and HeLa cervical cancer cell lines. Specifically, the study focuses on evaluating the impact of astaxanthin treatment on cell viability and proliferation, wound healing capacity, changes in invasion potential, cytotoxic effects, and the expression levels of MMP2, MMP9, and NfkB genes at both mRNA and protein levels. The cytotoxicity assay assessed the viability and proliferative capacity of MDA-MB-231 breast cancer and HeLa cervical cancer cells. Quantitative real-time PCR (qRT-PCR) was used to determine the mRNA expression levels of MMP2, MMP9, and NF-κB, at the same time, western blot analysis was performed to evaluate the corresponding protein expression levels. Additionally, invasion and migration assays were conducted to investigate astaxanthin's mechanistic effects on cancer cells' metastatic behavior. In the cytotoxicity analysis, astaxanthin was applied to cancer cells at concentrations ranging from 10 to 250 μM concentrations. The IC₅₀ value was determined to be 25 μM for the MDA-MB-231 breast cancer cell line and 50 μM for the HeLa cervical cancer cell line. Migration and invasion assays demonstrated that these IC₅₀ doses effectively inhibited cell movement and invasive potential. Molecular analyses revealed that astaxanthin treatment induced changes in the mRNA and protein expression levels of MMP2, MMP9, and NfkB genes in both MDA-MB-231 and HeLa cells. Astaxanthin may be considered a potential therapeutic agent in cancer treatment due to its anticancer properties. However, to fully understand its molecular mechanisms of action on tumor cells, further comprehensive in vitro and in vivo studies are required.