Astaksantin'in sıçanlarda siklofosfamid kaynaklı kalp hasarına karşı etkilerinin histolojik ve flow sitometrik olarak değerlendirilmesi
Histological and flow cytometric evaluation of astaxanthin's effects against cyclophosphamide induced heart injury in rats
  1. Tez No: 634577
  2. Yazar: TUĞBA ZENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ TEKELİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Amaç: Bu çalışmada sitotoksik etkileri olan siklofosfamid (CP)'in neden olduğu erişkin sıçan kalp hasarına karşı kuvvetli bir antioksidan olan astaksantin (AST)'in koruyucu etkisi araştırılmıştır. Bu amaç için ağırlık ölçümleri, histopatolojik ve flow sitometrik yöntemler kullanılmıştır. Metotlar: Araştırmada kullanılmak üzere 18 adet Sprague Dawley ırkı erişkin dişi sıçan kontrol, CP ve CP+AST adlı rastgele 3 eşit gruba ayrıldı. Kontrol grubuna herhangi bir uygulama yapılmazken, CP grubuna deneyin 7. günü 200 mg/kg tek doz CP (2.5 ml serum fizyolojik içinde çözülmüş, i.p.) ve CP+AST grubuna deneyin ilk 7 günü 25 mg/kg/gün AST (350 µl zeytinyağı içinde çözülmüş, oral) ve deneyin 7. günü 200 mg/kg tek doz CP (2.5 ml serum fizyolojik içinde çözülmüş, i.p.) uygulandı. Deneyin 8. günü sıçanlar sakrifiye edildi ve kalp dokuları diseke edildi. Diseksiyon sonrası kalp dokuları SF ile yıkandıktan sonra tartılarak ağırlıkları kaydedildi. Dokuların bir yarısında Hematoksilen & eozin (H&E), Masson Trichrome ve Periyodik Asit Schiff (PAS) boyama yöntemleriyle histopatolojik incelemeler yapıldı; diğer yarısında ise flow sitometrik olarak Anneksin V ve Anti-NOX2/gp91phox analizleri yapıldı. Bulgular: Kalp ağırlığı ölçümlerinde gruplar arasında anlamlı bir farklılık gözlenmedi. Siklofosfamid grubuna ait kalp kesitlerinin histolojik incelemesinde; kardiyomiyositlerde dejenerasyon, hipereozinofili, piknotik çekirdekler, dalgalı lifler, perinükleer ödem, vakuolizasyon, kontraksiyon bantları, kas liflerinde ayrılma, vasküler konjesyon ve PAS (+) boyanmada artış izlendi. Bu bulgular, CP+AST grubunda CP grubuna kıyasla anlamlı derecede azalmıştı. Masson Trikrom boyamada kollajen birikimi açısından gruplar arasında bir farklılık görülmedi. Flow sitometrik olarak CP grubunda Anneksin V ve Anti-NOX2/gp91phox bağlanmış hücre düzeylerinde artış mevcuttu. Astaksantin ön muamelesi ile CP grubuna kıyasla CP+AST grubunda Anneksin V ve Anti-NOX2/gp91phox bağlanmış hücre düzeyi belirgin düşüş gösterdi. Sonuçlar: Elde edilen bulgular ışığında CP'nin erişkin sıçan kalbi üzerinde olumsuz etkiler oluşturduğu, AST uygulamasının CP'nin bu olumsuz etkilerini önlediği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Background: In this study, the protective effect of astaxanthin (AST), which is a strong antioxidant against adult rat heart damage caused by cyclophosphamide (CP), which has cytotoxic effects, was investigated. For this purpose, weight measurements, histopathologic and flow cytometric methods were used. Methods: Eighteen Sprague Dawley adult female rats were randomly divided into 3 equal groups as control, CP and CP+AST in the study. While no application is made to the control group, on the 7th day of the experiment, 200 mg/kg single dose of CP (dissolved in 2.5 ml physiologic saline, i.p.) was administered to CP group. On the first 7 days of the experiment, 25 mg/kg/day of AST (dissolved in 350 µl of olive oil, oral) and on the 7th day of the experiment, 200 mg/kg single dose of CP (dissolved in 2.5 ml physiologic saline, i.p.) was administered to the CP+AST group. On the 8th day of the experiment, the rats were sacrificed and the heart tissues were dissected. After dissection and washing the heart tissues with physiologic saline, they were weighed and recorded. Histopathological examinations were performed in one half of the tissues by Hematoxylin & Eosin (H&E), Masson Trichrome and Periodic Acid-Schiff (PAS) staining methods; In the other half, Annexin V and Anti-NOX2/gp91phox analyzes were performed by flow cytometry. Results: There was no significant difference between the groups in heart weight measurements. In histological examination of the heart sections belonging to the CP Group; degeneration in cardiomyocytes, hypereosinophilia, pycnotic nuclei, wavy fibers, perinuclear edema, vacuolization, contraction bands, separation in muscle fibers, vascular congestion and increased PAS (+) staining were observed. These findings were significantly reduced in the CP+AST group compared to the CP group. Masson Trichrome staining did not differ between the groups in terms of collagen accumulation. There was an increase in Annexin V and Anti-NOX2/gp91phox bound cell levels in CP group in flow cytometrically. With the AST pretreatment, compared to the CP group, in the CP+AST group Annexin V and Anti-NOX2/gp91phox bound cell level showed a marked decrease. Conclusions: In the light of the findings obtained, it can be said that CP affects the adult rat heart negatively and AST application prevents these negative effects of CP.