Pay piyasalarında piyasa yönlü sürü davranışı üzerine bir araştırma: Borsa İstanbul üzerine ampirik bir uygulama
A research on market-directed herd behavior in share markets: an empirical application on Borsa İstanbul
  1. Tez No: 746376
  2. Yazar: YUNUS EMRE YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET KEREM ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, İşletme, Economics, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Daniel Kahneman'ın“Beklenti Teorisi”adlı çalışması ile 2002 Nobel Ekonomi Ödülünü kazanmasının ardından günümüzde Davranışsal Finans alanındaki çalışmalar giderek ön plana çıkmaya başlamıştır. Etkin Piyasalar Hipotezinin temel varsayımlarından olan rasyonel insan (Homo Economicus) kavramına ters düşen olgulardan biri de pay piyasalarında görülen irrasyonel sürü davranışı olmaktadır. Sürü davranışını pay piyasalarında tespit edebilmek için birçok nicel ölçüm yöntemi geliştirilmiştir. Sürü davranışı ölçüm yöntemlerinden en çok bilinenleri Lakonishok, Shlelifer ve Vishny Modeli (1991), Christie ve Huang Modeli (1995), Chang, Cheng ve Khorona Modeli (2000) ve son olarak Hwang ve Salmon Modelidir (2001). Bu çalışmada Borsa İstanbul'da 31.12.2016 ve 31.12.2021 tarihleri arasındaki dönemde piyasa yönlü sürü davranışının tespitine yönelik ampirik bir çalışma yapılmış ve elde edilen bulgular tartışılmıştır. Sürü davranışının tespiti için Christie ve Huang (1995) tarafından geliştirilen pay getirilerinin yatay kesit standart sapmalarına dayanan ve Chang, Cheng ve Khorana (2000) tarafından geliştirilen pay getirilerinin yatay kesit mutlak sapmalarına dayanan sürü davranışı ölçüm yöntemleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
After Daniel Kahneman won the 2002 Nobel Prize in Economics for his work“Expectation Theory”, studies in Behavioral Finance have begun to come to the fore. One of the phenomena that contradicts the concept of rational human (Homo Economicus), which is one of the basic assumptions of the efficient markets hypothesis, is the irrational herd behavior seen in the stock markets. Many quantitative measurement methods have been developed to detect herd behavior in stock markets. The most well-known methods of measuring herd behavior are Lakonishok, Shlelifer and Vishny Model (1991), Christie and Huang Model (1995), Chang, Cheng and Khorona Model (2000) and finally Hwang and Salmon Model (2001). In this study, an empirical study was conducted to determine the market-directed herd behavior in Borsa Istanbul between 31.12.2016 and 31.12.2021 and the findings were discussed. For the determination of herd behavior, the method developed by Christie and Huang (1995) based on the cross-sectional standard deviations of the share returns and the method developed by Chang, Cheng and Khorana (2000) based on the horizontal section absolute deviations of the share returns are used.