Essays on asset pricing and downside risk
Finansal varlık fiyatlandırmasında kayıp riski ve önemi
- Tez No: 486280
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN SEVİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Tez çalışması varlık fiyatlama ile aşağı yönlü risk konularıyla ilgili üç araştırmayı içermektedir. Birinci bölümde, varlık getirilerinin koşullu risk primi ile belirlenebilmesi konuları araştırılmıştır. Aşağı yönlü riski ve yukarı yönlü risk unsurlarını içeren faktörlere dayalı varlık fiyatlama modelleri önerilmiştir. Modellerin temel noktası yatırımcıların aşağı yönlü riski ve yukarı yönlü kazançlar arasında farklı görüşlere sahip olduklarıdır. Bu bağlamda; aşağı yönlü ve yukarı yönlü trendleri belirleyen varlık fiyatlama modelleri yatırımcıların risk algılarını yansıtmaktadır. Araştırmanın bulguları; aşağı yönlü riskin, risk ölçütü olarak, bilgi verme özelliği gösterdiğini ve kaybetme korkusundan kaçınmaya yol açan yatırımcı davranışlarının esas alındığı varlık fiyatlama modellerinde pay senetleri, dövizler, tahviller, emtialar ve CDS getirilerdeki değişimi daha iyi açıkladığını göstermektedir. İkinci bölüm pay senetleri ve döviz piyasalarında momentumun uygulamalı araştırmasını içermektedir. Momentum stratejisi piyasa getirisine göre daha yüksek Sharpe oranları sunmaktadır. Ancak, piyasa geri çekilmelerinde momentum stratejisi yüksek nakit riskine maruz kalmaktadır. Momentum çöküşlerini önleyecek en uygun risk yönetim stratejisi olarak, momentumun maruz kaldığı zaman değişkeni risklerine bağlı olarak hedging yapılması ve ardından semi-varyans öngörülerine bağlı uzun ve kısa pozisyon portföylerinin ölçeklendirilmesi önerilmiştir. Bu strateji, momentum çökmesini önemli ölçüde azaltıyor ve durgun dönemlerde ise daha fazla pozitif getiri kazanıldığı görülmüştür. Döviz piyasalarına bakıldığında momentum stratejisinde nakit riskinin olmadığı görülmektedir. Sistematik olmayan risklerin döviz kuru momentumunun temel kaynağı olduğu görülmüştür. Tezin üçüncü bölümünde sistematik olmayan risk priminin pay senedi piyasasında varlığı incelenmiştir. Sistematik olmayan risk ile pay senedi getirileri arasındaki ilişki sistematik olmayan riskin ölçümüne bağlıdır. Koşullu sistematik olmayan volatilitedeki artışla beraber, ortalama pay senetleri de tekdüze şekilde artmaktadır. Ancak, spesifik risk yerine sistematik olmayan volatilitenin bir ay gecikmeli değerleri kullanıldığında sistematik bir ilişki görülmemektedir. Koşullu varlık fiyatlama modellerinde aşağı yönlü riski olası piyasalarda sistematik olmayan volatilitenin pozitif olarak fiyatlandığı görülmüştür. Sonuç olarak; yatırımcılar yüksek sistematik olmayan riske sahip pay senetlerini elde tutmak için pozitif risk primi talep etmektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation presents three essays on asset pricing and downside risk. The first chapter investigates whether the variation in asset returns can be captured by the association of returns with the conditional risk premia. I propose asset pricing models that distinguish market factor between upside and downside components. The central idea of these models is that investors care differently between downside losses and upside gains, and asset pricing models that distinguish downward market from upward trend appear to characterize investors' risk perception. The finding of the study shows that downside risk is an informative measure of risk, and asset pricing models that characterize the disappointment aversion of representative investors better explains the variation of equities, currencies, bonds, commodities and CDS returns. The second chapter provides an empirical investigation of momentum in equity and currency markets. Momentum strategy offers higher Sharpe ratio than the market return. However, it exposes to huge crash risk following market rebound. I propose optimal risk management strategy to mitigate momentum crash based on hedging the time-varying risk exposure of momentum then scaling the hedged long- short portfolio by its forecasted semi-variance. This strategy remarkably mitigates momentum crash and provides higher positive returns in the crisis and tranquil periods. Looking at currency markets, huge crash risk is not prevalent in currency momentum. Idiosyncratic risk accounts for the main source of currency momentum risk. The third chapter examines the existence of idiosyncratic risk premia in stock markets. The relationship between idiosyncratic risk and stock returns is subject to idiosyncratic risk measures. Average stock returns increase monotonically with the increase in the conditional idiosyncratic volatility. However, when one-month lagged idiosyncratic volatility used as a proxy of specific risk, a systematic pattern is not found. The conditional idiosyncratic volatility priced positively in a downside market. The overall result demonstrates that investors require a positive risk premium to hold stocks with high idiosyncratic risk.