Bilgisayar bilimi dersi alan 9. sınıf öğrencilerinin programlamaya yönelik özyeterlik algıları ve görüşleri
Self-efficacy perceptions and opinions of 9th grade students taking computer science courses towards programming
- Tez No: 746381
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECDET AYKAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmanın amacı, Bilgisayar Bilimi Dersi Alan 9. Sınıf Öğrencilerinin Programlamaya Yönelik Özyeterlik Algıları ve Görüşlerini incelemektir. Araştırma, nicel ve nitel verilerin birlikte kullanıldığı karma araştırma yönteminde desenlenmiştir. Araştırmanın nicel boyutunda betimsel model kullanılırken nitel boyutunda ise durum çalışması kullanılmıştır. Bu araştırmanın örneklemini 2020-2021 eğitim-öğretim yılında Muğla ili ve ilçelerinde bulunan fen liselerinde 9. Sınıfta öğrenim görmekte olan 321 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada, araştırmacı tarafından kişisel bilgiler formu ve öğrencilerin programlamaya yönelik görüşlerini öğrenmek amacıyla yarı yapılandırılmış görüşme formu hazırlanmıştır. Ayrıca Özkara ve Yanpar-Yelken (2020) tarafından geliştirilen Ortaöğretim Öğrencilerine Yönelik Öz Yeterlik Algısı Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın nicel verileri SPSS 22.0 programı ile analiz edilmiştir. Nicel araştırma yöntemi ile elde edilen verilerin analizinde Kolmogorov-Smirnov normallik testi yapılmıştır ve elde edilen veriler normal dağılım göstermediğinden nonparametrik istatistiksel analizler tercih edilmiştir. Buna göre, iki boyutlu değişkenlere göre öğrencilerin programlamaya yönelik öz yeterlik algılarının karşılaştırılmasında Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Öte yandan, ikiden fazla boyutu olan değişkenlere göre öğrencilerin programlamaya yönelik öz yeterlik algılarının karşılaştırılmasında ise Kruskal Wallis H testi kullanılmıştır. Nitel verilerin analizinde ise içerik analizi kullanılmıştır. Analizler sonucunda elde edilen bulgulara göre öğrencilerinin programlamaya yönelik öz yeterlik algı düzeylerinin orta düzeyde olduğu sonucuna varılmıştır. Programlamaya yönelik öz yeterlik algıları bilgisayar kullanım süresine, cinsiyete göre anlamlı bir şekilde farklılaşma olmadığı görülürken, programlama dillerini öğrenmenin bireye etkileri alt boyutunda kadın öğrencilerin lehine olduğu sonucuna görülmüştür. Bilgisayar sahibi olan öğrencilerin öz yeterlikleri yüksek olduğu fakat programlama dillerini öğrenmenin bireye etkileri ve programlama dillerini geliştirebilme alt boyutlarında anlamlı farklılık olmadığı belirlenmiştir. Programlamaya yönelik öz yeterlik algıları eğitim amaçlı bilgisayar kullanan öğrenciler lehine anlamlı bir farklılık göstermektedir. Programlama dilleri uygulama süreci ve programlama dillerini geliştirebilme alt boyutlarından eğitim amaçlı bilgisayar kullanımına göre anlamlı bir farklılık olmadığı belirlenmiştir. Oyun ve eğlence amaçlı bilgisayar kullananların Programlama dilleri uygulama süreci alt boyutunda öğrenciler lehine farklılık gösterirken diğer alt boyutlarda ve ölçeğin toplamında bir farklılık olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the Self-Efficacy Perceptions and Opinions of 9th Grade Computer Science Students towards Programming. The research was designed in a mixed research method in which quantitative and qualitative data were used together. While the descriptive model was used in the quantitative dimension of the research, the case study was used in the qualitative dimension. The sample of this research consists of 9th grade 321 students, studying at science high schools in Muğla province and its districts in the 2020-2021 academic year. In the research, a personal information form and a semi-structured interview form was prepared by the researcher in order to learn the personal information and the students' views on programming. In addition, the Self-Efficacy Perception Scale for Secondary Education Students developed by Özkara and Yanpar-Yelken (2020) was used. The quantitative data of the research were analyzed with the SPSS 22.0 program. Kolmogorov-Smirnov normality test was used in the analysis of the data obtained by the quantitative research method, and nonparametric statistical analyzes were preferred since the data obtained did not show normal distribution. Accordingly, the Mann Whitney U test was used to compare students' self-efficacy perceptions towards programming according to two-dimensional variables. On the other hand, Kruskal Wallis H test was used to compare students' self-efficacy perceptions towards programming according to variables with more than two dimensions. Content analysis was used in the analysis of qualitative data. According to the findings obtained as a result of the analyzes, it was concluded that the students' self-efficacy perception levels towards programming were moderate. While it has been seen that there was no significant difference in the self-efficacy perceptions of programming according to the duration of computer use and gender, it has been seen that learning programming languages was in favor of female students in the sub-dimension of the effects on the individual. It has been determined that the students who have a computer have high self-efficacy, but there is no significant difference in the sub-dimensions of the effects of learning programming languages on the individual and the ability to develop programming languages. Self-efficacy perceptions towards programming show a significant difference in favor of students who use computers for educational purposes. It has been determined that there is no significant difference according to the use of computers for educational purposes which are the sub-dimensions of the process of applying programming languages and developing programming languages. It has been concluded that while there was a difference in favor of the students in the programming languages application process sub-dimension of those who use computers for game and entertainment purposes, there was no difference in other sub-dimensions and the total of the scale.