Programlama temelleri dersi için hazırlanan materyalin meslek lisesi öğrencilerinin başarılarına, tutumlarına ve motivasyonlarına etkisi
The effect of the material prepared for the programming fundamentals course on the success, attitudes and motivations of vocational high school students
  1. Tez No: 916015
  2. Yazar: VAHİT AKAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET FİKRET GELİBOLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Teknik Eğitim, Education and Training, Technical Education
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Yazılımın hayatımızdaki yeri o kadar önemli iken ve bu alandaki nitelikli iş gücü sayısı o kadar az iken yapılacak en önemli şey bu sayıyı artırmaktır. Programlama dili öğrenirken karşılaşılan sorunları yok etmek ya da minimize etmek bu konuda yapılacak ilk adım olabilir. Bu çalışmada, meslek liselerinde Programlama Temelleri dersini alan öğrenciler için bu dersin öğrenilmesinde ve öğretilmesinde karşılaşılan sorunları minimize edecek, bu dersi en etkili ve verimli şekilde öğretecek web tabanlı bir öğretim materyali (PROTEM) hazırlanmıştır. Araştırmanın genel amacı geliştirilen PROTEM materyali desteğiyle programlama öğrenmeye çalışan öğrencilerin geleneksel yöntemler ile öğrenmeye çalışanlara kıyasla programlama öğrenmeye yönelik tutumları, motivasyonları ve programlama başarılarına olan etkisini incelemektir. Hatay Antakya'da bir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin Bilişim Teknolojileri alanında öğrenim gören iki 9. sınıf üzerinde ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel deseni uygulanmıştır. Toplam 42 öğrenciden oluşan çalışma gruplarında deney grubu 16, kontrol grubu 26 öğrenciden oluşmaktadır. Dönem başında ve dönem sonunda her iki sınıfa“bilgisayar programlama derslerinde öğrenme motivasyonu ölçeği”,“öğrencilerin programlamaya yönelik tutumlarının belirlenmesi”ölçekleri ve 22 soruluk bir başarı testi uygulanmıştır. Deney grubu sınıfına hem özel olarak hazırlanan materyal hem de geleneksel öğretim yöntemi uygulanırken, Kontrol grubu sınıfına sadece geleneksel öğretim yöntemi uygulanmıştır. Bu yöntemle materyalin öğrencilerin başarı, tutum ve motivasyonları üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda programlama temelleri dersi için hazırlanan PROTEM materyalinin öğrencilerin programlaya yönelik tutumlarına ve motivasyonlarına herhangi bir etkisinin olmadığı ancak programlama başarıları üzerine olumsuz yönde etkiye yol açmış olabileceği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
While the place of software in our lives is so important and the number of qualified workforces in this field is so low, the most important thing to do is to increase this number. Eliminating or minimizing the problems encountered while learning a programming language may be the first step in this regard. In this study, a web-based teaching material (PROTEM) has been prepared for students taking the Programming Fundamentals course in vocational high schools, which will minimize the problems encountered in learning and teaching this course and teach this course in the most effective and efficient way. The general purpose of the research is to examine the attitudes, motivations and programming success of students trying to learn programming with the support of the developed PROTEM material compared to those trying to learn with traditional methods. A pre-test-post-test control group quasi-experimental design was applied to two 9th grade classes studying in the field of Information Technologies at a Vocational and Technical Anatolian High School in Hatay Antakya province. In the study groups consisting of a total of 42 students as experimental group consisted of 16 students and the control group consisted of 26 students. At the beginning and end of the term,“Scale of Learning Motivation in Computer Programming Courses”,“Determination of Students' Attitudes Towards Programming”scales and a 22-question achievement test were applied to both classes. While both specially prepared material and traditional teaching method were applied to experimental group class, only traditional teaching method was applied to control group class. With this method, the effects of the material on students' success, attitude and motivation were evaluated. As a result of the research, it was found that the PROTEM material prepared for the programming fundamentals course had no effect on students' attitudes and motivations towards programming but had a negative effect on their programming success.