Kawasaki ve kawasaki like MIS-C hastalarında troponin –BNP değerleri ve ekokardiyografi (EKO) parametrelerinin karşılaştırılması
Comparison of troponin-BNP values and echocardiography (EKO) parameters in kawasaki and kawasaki-like MIS-C patients
  1. Tez No: 746380
  2. Yazar: EREN BİRİNCİ ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAZIM ALPER GÜRSU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Çalışmamızda kawasaki ve kawasaki-like MIS-C hastalıklarındaki kardiyak bulguları ve tedavi yanıtlarını araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Mart 2018 ile Ocak 2022 tarihleri arasında kawasaki hastalığı, ve kawasaki like MIS-C tanısı ile Sağlık Bakanlığı Üniversitesi Ankara Şehir Hastanesi ve Ankara Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hematoloji Onkoloji Eğitim Araştırma Hastanesi Çocuk Kardiyoloji Kliniği'nde takip edilen, 0-18 yaş arasındaki 73 hastanın dosyası retrospektif olarak incelendi. Bulgular: Katılımcıların 32 tanesinin (%43,8) tanısı kawasaki hastalığı (KH) iken, 41 tanesi (%56,2) Kawasaki-like MIS-C (KLM) idi. Yaş ile korele olarak KLM görülme oranı artmıştı (p0,05). IVIG tedavisi ile beraber 2 mg/kg/gün prednol ve IVIG ile beraber pulse steroid tedavisi alan gruplarda tedavi sonrası EF değerlerinde fark saptanmazken, KF değerlerinde istatistiksel anlamlı artış saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study we aim to find cardiac findings in kawasaki and kawasaki-like MIS-C diseases. Methods: A retrospective analysis of 73 patients who are between ages of 0 and 18 and admitted to Ankara City Hospital and Ankara Children Health Hematoloji/Oncology Hospital Child Cardiography clinic, an affiliate of Turkish Ministry of Health, with diagnoses of Kawasaki-like MIS-C and Kawasaki diseases. Results: 32(%43.8) of the participants were diagnosed with Kawasaki disease(KH) and 41(%56.2) of them were diagnoses with Kawasaki-like MIS-C (KLM). Diagnosis of KLM correlated with age increased (p0.05) of EF and KF values with the ones before treatment.