5-function stop lamp thermal analysis
5 fonksiyonlu stop lambası termal analizi
  1. Tez No: 746403
  2. Yazar: CAN DAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Otomotiv aydınlatma sistemlerinde ve birçok alanda kullanılan ışık yayan diyotlar yüksek ısı kaynaklarıdır. Işık yayan diyotlarda oluşan ısı, ışık yayan diyotlara ve sisteme zarar vermeden ortamdan uzaklaştırılmalıdır. Tez çalışmasında 5 fonksiyonlu bir stop lambasının çalışması sonucunda ışık yayan diyotlarda oluşabilecek ısı ve ışık kayıpları kontrol edilmiştir. Hesaplamalı akışkanlar dinamiği analizinin doğruluğunu artırmak için baskılı devre kartı parçaları test edildi ve analiz sonucu ile karşılaştırıldı. Analiz sonuçlarına göre ürün parçalarında meydana gelebilecek yüksek sıcaklık değişimleri araştırıldı. Işık yayan diyotların renklerine göre sıcaklığa bağlı ışık düşümleri incelenmiştir. Baskı devre kartı üzerindeki sıcaklığı azaltmak için, devre yollarının ve yolların yapısının değiştirilmesinin devre kartının sıcaklığı üzerindeki etkileri araştırıldı. Devre yollarının değiştirilmesi sıcaklık düşüşünü sağlar. Bakır devreyi ısı bölgesinden boşluk bırakmadan geçirmek sıcaklığı düşürür.
Özet (Çeviri)
The light-emitting diodes used in automotive lighting systems and many areas are high heat sources. The heat generated in the light-emitting diodes must be removed from the environment without damaging the light-emitting diodes and the system. In thesis study, the heat and light losses that may occur in the light-emitting diodes as a result of the operation of a stop lamp with 5 functions were controlled. To increase the accuracy of the computational fluid dynamics analysis, the printed circuit board parts were tested and compared with the analysis result. According to the results of the analysis, high-temperature changes that may occur in the product parts were investigated. According to the colors of the light-emitting diodes, the temperature-dependent light drops were investigated. To reduce the temperature on the printed circuit board, the effects of changing the structure of the circuit paths and vias on the temperature of the circuit board were investigated. Changing the circuit paths provides the temperature drop. Passing the copper circuit through the heat zone without leaving a gap path lowers the temperature.