New smart grid framework based optimized ai method: Case studyattack detection
  1. Tez No: 746402
  2. Yazar: ABDULMUNEM YASEEN KHUDHAIR KHUDHAIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ UÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Akıllı şebeke, iki yönlü dijital iletişim yoluyla tüketicilere elektrik sağlamak için kullanılan dijital teknolojiye dayalı bir elektrik şebekesidir. Sistem, verimliliği artırmak, enerji tüketimini ve maliyetlerini azaltmak ve maksimum tedarik zinciri şeffaflığı ve enerji güvenilirliği sağlamak için tedarik zinciri izleme, analiz, kontrol ve raporlama sağlar. Mevcut elektrik şebekelerindeki boşlukları akıllı elektrik sayaçları ile doldurmak için akıllı şebeke tanıtıldı. Bu yazıda, Nesnelerin İnterneti'ndeki IDS sorununu çözmek için otomatik TSA tabanlı bir derin kodlayıcının kullanılmasını öneriyoruz. Giriş verilerinin boyutunu azaltmak için kullanılan ilk otomatik kodlayıcıdır. İkinci adımda, birinci otomatik kodlayıcının çıkışı ikinci kodlayıcıya bağlanır ve giriş verilerinin boyutu da küçülür. Ardından ikinci otomatik kodlayıcının çıkışı SoftMax'a bağlanır. SoftMax, nitelikleri üç saldırıya (normal ve anormal) ayırır. Önerilen sistem, bazı çalışmalara kıyasla %98 doğrulukla sonuç verdi.
Özet (Çeviri)
A smart grid is an electrical network based on digital technology that is used to deliver electricity to consumers through two-way digital communications. The system provides supply chain monitoring, analysis, control and reporting to increase efficiency, reduce energy consumption and costs, and ensure maximum supply chain transparency and energy reliability. The smart grid was introduced to fill the gaps in the existing power grids with smart electricity meters. In this paper, we propose the use of an automatic TSA-based deep encoder to solve the IDS problem in the Internet of Things. It is the first automatic encoder to be used to reduce the size of input data. In the second step, the output of the first autoencoder is connected to the second encoder and the size of the input data is also reduced. Then the output of the second autoencoder is connected to SoftMax. SoftMax categorizes the attributes into three attacks (normal and abnormal). The proposed system showed results with an accuracy of 98% compared to some studies.