Putin dönemi Türkiye Cumhuriyeti - Rusya Federasyonu ilişkilerinde ABD-NATO faktörü
US-NATO factor in the Republic of Turkey – Russian Federation relations in the Putin era
- Tez No: 746411
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SEYFETTİN EROL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 381
Özet
Bu tez çalışmasında, Suriye (2011-2020) ve Rusya-Ukrayna krizi (2014-2020) olmak üzere iki örnek bölge üzerinden Türk-Rus ilişkilerindeki ABD ve NATO etkisi ele alınmıştır. Tez çalışmasında, Türkiye'nin son zamanlarda Rusya'ya yakınlaşmasının esas nedeninin Suriye krizi ve darbe girişiminden sonra ABD ile bozulan ilişkilerden kaynaklandığı ve Rusya ile pragmatik bir ilişkinin kurulduğu görülmektedir. Ancak Rusya ile girilen bu yakın ilişkinin uzun vadede, Ankara'nın hedeflediği güvenlik, jeopolitik ve bölgesel güç dinamikleri anlamında hedeflerini gerçekleştirmede bir engel oluşturacağı savunulmaktadır. Örneğin Rusya'nın 2014 yılında Kırım'ı İşgal etmesi ve ardından askerileştirmesi Karadeniz'deki bölgesel güç dengesini Rusya lehine önemli ölçüde değiştirmiştir. Karadeniz ve Doğu Akdeniz'de Rus askerî varlığının arttığına tanık olan Türkiye, rasyonel bir aktör olarak Rusya'nın bu tür girişimlerine karşı bir denge politikası yürütmesi gerekmektedir. Aksi taktirde Rusya ile uzun vadeli, sürdürebilir ve faydalı bir ilişki kurması mümkün gözükmemektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the influence of the USA and NATO on Turkish-Russian relations is discussed through two case studies, Syria (2011-2020) and the Russia-Ukraine crisis (2014-2021). In the thesis, it is seen that the main reason for Turkey's recent rapprochement with Russia stems from the deteriorated relations with the USA after the Syrian crisis and the coup attempt, and a pragmatic relationship was established with Russia. However, it is argued that this close relationship with Russia will, in the long run, create an obstacle for Ankara to achieve its goals in terms of security, geopolitics and regional power dynamics. For example, Russia's occupation and subsequent militarization of Crimea in 2014 changed the regional balance of power in the Black Sea in favour of Russia. Witnessing the increase of the Russian military presence in the Black Sea and the Eastern Mediterranean, Turkey, as a rational actor, needs to pursue a policy of balance against such attempts by Russia. Otherwise, it does not seem possible to establish a long-term, sustainable and beneficial relationship with Russia.