Using artificial intelligence methods to improve the prediction rate and accuracy
  1. Tez No: 746412
  2. Yazar: NOOR HASAN MOHSIN SHUAIBT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ UÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Extreme Learning Machine (ELM), giriş ve gizli katman arasındaki bağlantıların ağırlıklarını ve ayrıca gizli katman önyargısını rastgele başlatan tek bir gizli katman ileri beslemeli sinir ağıdır. Birkaç gizli katman ve iki gizli katman vardır. Aynı veri kümesine uygulandığında, ELM'ler, rastgele oluşturulmuş ağırlıkları ve önyargıları korumak ve gizli katmanların sayısını artırmak gibi çeşitli iyileştirmeler içerir. ELM mimarisi içinde, seyrek yöntemlere nüfuz etmek için açgözlü bir algoritma da geliştirildi ve geleneksel yöntemlere göre bir iyileştirme sağlandı. Bu araştırma, dört ELM algoritmasının test doğruluğunu inceliyor: hepsi üç veri setindeki sınıflandırma hatalarını keşfetmek için kullanılan üç normal ELM algoritması ve açgözlü tek gizli katman ELM. Çalışmaların bulgularına göre açgözlü Extreme Learning Machine algoritması yüksek bir tahmin oranına ve iyi bir tahmin doğruluğuna sahiptir.
Özet (Çeviri)
The Extreme Learning Machine (ELM) is a single-hidden-layer feed forward neural network that starts the weights for the connections between the input and hidden layer, as well as the hidden layer bias, at random. There are several hidden layers and two secret layers. When applied to the same data set, ELMs have incorporated several improvements, such as preserving the randomly generated weights and biases and increasing the number of hidden layers. Within the ELM architecture, a greedy algorithm is also developed to penetrate sparse methods and provides an improvement over conventional. This research examines the testing accuracy of four ELM algorithms: three regular ELM algorithms and a greedy single hidden layer ELM, all of which are used to discover classification faults on three datasets. According to the findings of the studies, the greedy Extreme Learning Machine algorithm has a high prediction rate and a decent prediction accuracy.