Parametric analysis of BIM-based building energy performance for supporting multi-objective optimization
Çok amaçlı optimizasyonu desteklemek için BIM tabanlı bina enerji performansının parametrik analizi
  1. Tez No: 746413
  2. Yazar: ESRA CAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI AKÇAMETE GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Dünya enerji tüketimi ve CO2 emisyonunun büyük bir bölümünü binalar oluşturduğu için binalardaki enerji verimliliği önem kazanmaktadır. Enerji verimli binalar elde etmek için enerji performans değerlendirmeleri titizlikle yapılmalıdır, ancak enerji performans değerlendirmeleri bina yönelimi, zarf tasarımı, iklim koşulları, gün ışığı seviyeleri ve HVAC sistemi kullanımı gibi birçok faktörden etkilenen karmaşık çok kriterli problemler olduğundan binanın enerji tüketimini kapsamlı bir şekilde tahmin etmek zordur. Yapı Bilgi Modellemesi (YBM), inşaat sektörünün birçok alanında olduğu gibi bina enerji analizlerinde de sıklıkla kullanılmaktadır. YBM, hem enerji performansını tahmin edebilmekte hem de enerji kullanımını etkileyen parametreleri değiştirerek binaların enerji kullanımını optimize etmek için gereken verileri sağlayabilmektedir. Bu çalışma, çok katlı bir konut binasının enerji performansını etkileyen parametreleri BIM tabanlı enerji performans hesaplaması yoluyla analiz etmeyi amaçlamaktadır ve böylelikle literatürdeki parametrelerin büyük bölümünün karşılaştırmalı olarak değelerndirilmesine olan ihtiyacı karşılamayı hedeflemektedir. Bu çalışmada, bina enerji performansını etkileyen her bir faktör için diğer tüm parametreler sabit tutularak enerji analizi yapılmış ve ardından bu parametrelerin bina enerji performansının optimizasyonunu destekleyecek bir değerlendirmesi yapılmıştır. Sonuç olarak, duyarlılık analizi kullanılarak bina enerji performansı üzerinde en önemli etkiye sahip olan parametrelerin anlaşılması sağlanmıştır. Bu analize dayalı olarak, sırasıyla çatı ve duvar yalıtım malzemesi kalınlıklarının, bina şeklinin ve pencere malzemesinin en etkili parametreler olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Building energy efficiency comes into prominence as buildings constitute a significant portion of world energy consumption and CO2 emissions. To achieve energy-efficient buildings, energy performance assessments should be conducted meticulously, yet it is difficult to comprehensively estimate the buildings' energy consumption since energy performance assessments are complex multi-criteria problems that are affected by many factors such as building orientation, envelope design, climatic conditions, daylight levels, and HVAC system usage. Building Information Modeling (BIM) is frequently used in building energy analysis, as in many areas of the construction industry. BIM has the ability to both predict energy performance and provide the data needed to optimize the energy usage of buildings through changing design parameters that affect energy use. This study aims to analyze parameters that are affecting energy performance of a multi-storey residential building through BIM-based energy performance calculation, thus meeting the demand in literature for a comprehensive evaluation of majority of parameters comparatively. In this study, energy analysis is performed for each factor affecting building energy performance by keeping all other parameters constant, and then an evaluation of these parameters that will support optimization of the building energy performance is carried out. As a result, an understanding of the parameters that have the most significant impact on the energy performance of the building is achieved by using sensitivity analysis. Based on this analysis, it has been identified that the roof and wall insulation material thicknesses, building shape, and window material are the most effective parameters, respectively.