Precise external positioning of machine tools using angular measurements from digital cameras
Dijital kameralardan açısal ölçümler kullanılarak takım tezgahlarının hassas konumlandırılması
  1. Tez No: 746415
  2. Yazar: İLKİN EGE OKAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BUĞRA KOKU, DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT DURMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Mechanical Engineering, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Günümüzde robot kolları kaynak ve otomasyon gibi çeşitli endüstriyel uygulamalarda sıkça kullanılmaktadır. Uygulamalardaki ana sorun çeşitli yapısal etkiler sonucunda robot kolun uç noktasının konumlandırma hatasıdır. Bu tez, dijital kameralardan açısal ölçüm yoluyla harici bir konumlandırma yöntemi geliştirerek robot kol ucu konumunun konumlandırma doğruluğunu artırmayı amaçlamaktadır. İki gimbal sistemi, kameraların hareket sistemi olarak yapılandırılmıştır. Her bir gimbal, hedefin açısal konumunu gerçek zamanlı olarak ölçmektedir. Ortak referans ekseni oluşturmak için bir kalibrasyon metodu geliştirilmiştir. Hata bütçelemesi için python tabanlı bir simülasyon yazılmıştır. Gerçek dünya ölçümleri analiz edilmiş ve tartışılmıştır. Sonuçlara göre %0.15'den daha iyi konum doğrulukları elde edilebilmektedir. Sonuçlar, daha iyi görü bileşenleri ve kalibrasyon parametrelerinin çevrimiçi kestirimi ile daha da iyileşebilir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, robot arms are highly available for industrial applications such as welding and automation. The major problem is the inaccuracy at tip position of the robot arm due to several structural effects. This thesis aims to increase the positioning accuracy of robot arm tip position by developing an external positioning method via angular measurement from digital cameras. Two gimbal systems are configured as the steering system of cameras. Each gimbal provides the angular position of the target in real-time. A calibration procedure is developed to establish a common reference frame. A python-based simulation is implemented for error budgeting. Real-world measurements are analyzed and discussed. According to the results, position accuracies better than 0.15% can be achieved. The results further can be improved by better vision components and online estimation of calibration parameters.