Afrika'daki askeri darbelerin devlet yönetimleri üzerindeki etkileri: Sudan örneği
The impact of military coups in africa on the regime: The case of Sudan
  1. Tez No: 746414
  2. Yazar: RANA MUHAMMED ABDELRAHMAN KOTB RAGAB
  3. Danışmanlar: DR. LEVENT ERSİN ORALLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortadoğu ve Afrika Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Afrika kıtasında yer alan ülkelerde siyasi istikrarsızlıklar ve ekonomik nedenlere dayalı askeri darbeler yaşanmaktadır. Bu ülkelerden biri de Sudan'dır. Sudan'da tarihsel olarak 1958, 1969, 1985, 1989, 2019 ve 2021 darbeleri de dahil olmak üzere on ikiden fazla darbe girişimi olmuştur. Yaşanan darbelerin ve iç karışıklığın çözümlemesine odaklanan çalışmada, siyasi krizlere çözümler geliştirmek amacıyla bağımsızlık sonrası Afrika kıtasında yayılan askeri darbelerin en önemli nedenlerinin askeri düzenin göreli gücü ile sivil düzenin zayıflığı olduğu gözlemlenmiştir. Bunun yanı sıra sivil ve siyasi kurumların düzen ve istikrar yokluğu darbelere zemin oluşturmaktadır. Askeri darbeler, ideolojik sebepleri dayanak göstermektedir. Ancak Afrika kıtasının etnik ve kabilesel bölünmeleri, belli bir sınıfın ideolojisine bağlı kalmayacak kadar çeşitlidir. Dolayısıyla darbeler geçici ve/veya kısa süreli bir istikrar durumuna yol açmaktadır. Bu durum etnik grupların örgütlenmesi ve hak arayışına girmesiyle sonuçlanmaktadır. Çalışmada, askeri darbe girişimlerine en çok maruz kalan Afrika ülkelerinden Sudan'da askeri darbelerin önlenmesi için demokratik kurumların güçlendirilmesi, iç çatışmaların önlenmesi, idari ve mali yolsuzluklara anayasal düzenlemelerle son verilmesi üzerinde durulmuştur. Nitekim, ülke güvenliğini iç ve dış tehditlerden korumak için orduların görev alanı ve sorumlulukları kesin hatlarla belirlenmelidir.
Özet (Çeviri)
Political instability and military coups based on economic reasons are experienced in countries on the African continent. One of these countries is Sudan. There have been more than twelve coup attempts historically in Sudan, including the 1958, 1969, 1985, 1989, 2019 and 2021 coups. In the study, which focuses on the analysis of the coups and internal turmoil, it has been observed that the most important reasons for the military coups that spread in the African continent after independence in order to develop solutions to political crises are the relative strength of the military order and the weakness of the civilian order. In addition, the absence of order and stability in civil and political institutions creates the basis for coups. Military coups are based on ideological reasons. But the ethnic and tribal divisions of the African continent are too diverse to be tied to the ideology of a particular class. Therefore, the impacts lead to a temporary and/or short-term stability state. This situation results in the organization of ethnic groups and their search for rights. The study focuses on strengthening democratic institutions, preventing internal conflicts, and putting an end to administrative and financial corruption with constitutional arrangements in order to prevent military coups in Sudan, which is one of the African countries most exposed to military coup attempts. As a matter of fact, in order to protect the national security from internal and external threats, the scope and responsibilities of the armies should be determined with precise lines.