Safevi Devri tezhib sanatı: İstanbul Üniversitesi Kütüphanesi'ndeki eserlerin incelenmesi
- Tez No: 74642
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİÇEK DERMAN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Tezhip Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 265
Özet
1052 yılında Erdebilli Şeyh Safıyüddin'in torunu Şah İsmail tarafın dan kurulan ve Şii mezhebini resmi din olarak kabul eden, batılı sanat tarihçile rinin İslam Rönesansı dedikleri sanat hareketlerinin cereyan ettiği Safevi Dev leti 1732'de ortadan kalkmıştır. Araştırmamızda devletin kurucusu Şah İsma il'den Şah III. Abbas'a kadar Şahlar hakkında kısa bilgiler verilmiştir. 200 yıl lık bir dönemde Herat, Tebriz, Kazvin, Şiraz ve Isfahan gibi sanat merkezlerin de çalışan sanatkârların yaptıkları eserler İpek Yolu ile savaşlar sebebiyle İran dışına da taşınmıştır. Safevilerin kuruluş ve yükseliş dönemlerinde tezhip sanatı en yüksek ve mükemmel seviyeye ulaşmıştır. Fakat bu dönem hakkında kay naklarda fazla bilgi yoktur. Safevi sanatı derinliğine incelenmiş değildir. Mev cut kaynaklarda da minyatür sanatıyla ilgili bilgiler ağırlıktadır. Behzad, Şah Kulu ve Şah Mahmud'u Nişaburi gibi sanatkârlar dünyaca meşhurdur. İstanbul Üniversitesi Kütüphanesi'nde bulunan Safevi Dönemi'ne ait on iki aded dini ve din dışı eserlerde kullanılan teknikler hakkında bilgi veril miş, bu teknikler örneklerle gösterilmiştir. Tezhip, halkâr ve tarrah teknikleri ayrıntılı olarak incelenmiş, değerlendirmeleri yapılarak yorumlanmıştır. Eserle rin incelenmesi sayfa düzenleri, cetvel, biçim, kompozisyon, motif, kenar sula rı, renk ve tığlar bakımından yapılmış ve örneklendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Safevi State was founded in 1052 by Shah Ismael, grandson of Erdebilli Sheikh Safiyuddin, adopted Shiism as official religion, which has been place for art movements ailed as Islamic Renaissance by western historians of art and disappeared from the scene of history in 1732. In our study, we give concise information about Shahs, from Shah Ismael, founder of the State, to Shah Abbas III. Over a period of 200 years, works by artists in art centers such as Herat, Thebriz, Kazvin, Siraz and Isfahan were moved off Iran via Silk road due to wars. During the establishment and arising periods of Safarids, the art of gliding has reached to its highest and excellent level. However, there is no information on this period available in the related sources. Art of Safevid was not studied deeply. Furthermore, in the present sources, information concentrate on art of miniature. Artists like Behzad, Şah Kulu and Şah Mahmud/,u Nişabari are well-known worldwide. In the twelwe religious and secular works on Era of safevids available in the library of Istanbul University, there is information on technics used as well as examples of such technics. Gliding, chrysography and architect technics are studied in detail and appreciated and commented. Study of works are made and exemplified in terms of page layout, ruler, shape, composition, pattern, margin, colour and crochet needles.