Gelenekten evrensele ulaşmada Türk seramik sanatçısının kültür zenginliğinin çağdaş yorumlara yansıması
  1. Tez No: 74641
  2. Yazar: REYHAN GÜRSES
  3. Danışmanlar: PROF. ERDİNÇ BAKLA
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Sanatta Batı etkisi Osmanlı Devleti zamanında başladı. Matbaanın batıdan girmesi, 'Lale Devri' olarak adlandırılan devir içinde yaşanan hayat tarzı böyle bir anlayış içinde gerçekleşti. Türkiye'nin modern kültürler arasındaki yerini alma çabasının bir göstergesi, çağdaşlaşma olgusunun daha hızlı bir tempo kazanışında sorumluluk üstlenmiş etkin bir kimlik kazanmıştır. 19601ı yıllarda resim sanatının göstermiş olduğu bu tavır, diğer sanatlar ve edebiyat alanı ile de paralellik göstermiştir. Çağdaş Türk seramik sanatımız Hakkı İzet, Vedat Ar, İsmail Hakkı Oygar ve Füreya Koral'la başlayan altmış yıllık bir olgu. Oysa Anadolu'da M.Ö. 10.000 yılından bu yana seramik yapılıyor. Hakkı İzet, Vedat Ar, İsmail Hakkı Oygar ve Füreya Koral'ın Fransa ve Almanya'da aldığı seramik eğitiminin ardından, Çağdaş ve batılı sanat anlayışının Türkiye'ye gelmesi ve bu işi yapan kişilerin özgün kişilikleri ile seramiği bir ifade biçimi olarak ele almaları ile Anadolu da yüzyıllardır yapılan geleneksel seramiği, çağdaş sanat objesine dönüştürdü. 1950'den sonra Hakkı İzet, Füreya Koral, Ali Bütün, Kuzgun Acar kurdukları seramik atölyelerinde form ve dekor denemeleri yapmaya başlarlar. Türk sanatçılarının seramik sanatına yönelişi 1957-1962 yılları na rastlar. 1957'de Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu açılmış, seramik öğrenimi daha verimli duruma getirilmiştir. Eczacıbaşı'nın Kartal'daki atölyesinde Nasip İyem, Aloş, Erdoğan Ersen, Alev Ebüzziya, Attilâ Galatalı, Cevdet Altuğ, Melike Abasıyanık, Tüzüm Kızılcan, Candeğer Furtun, Nermin Baba, Burhan Toprak gibi isimler çalışmalar yapmışlardı. 1960 yılı Ocak ayında, Eczacıbaşı, Güzel Sanatlar Akademisi ve Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu öğretim üyelerinin (Hakkı İzet, İsmail Hakkı Oygar, Zühtü Müridoğlu, Vedat Ar, Hüseyin Gezer) ve ün yapmış seramik sanatçılarının (Füreya Koral, Mediha Akarsu) katılmasıyla seramik sanatlarının gelişmesi için, Türk Seramik Sanatçıları Derneği kuruldu. 1967 de Beşinci Uluslararası Seramik Sergisi İstanbul'da düzenlendi. Seramik sanat eğitimi veren kurumlarımızın mezunlarından bazıları kişisel gayretleri ile sanatsal çalışmalarını sürdürerek Ülkemiz seramik sanatında önemli isimler haline geldiler. 1992 Ekim ayında İstanbul'da önemli sanat etkinlikleri düzenlenendi. Yirmi beş yıl sonra tekrar Uluslararası Seramik Akademisi (IAC) Genel Kurul Toplantısı İstanbul'da yapıldı. 1993 yılında Seramik Derneği kuruldu. Tüm olumlu ve önemli gelişmelerin sonucunda Türk seramik sanatçısı gelenekten evrensele giden yolda, sahip olduğu zengin kültür mirasını çağdaş yapıtlarında yorumladı.
Özet (Çeviri)
Western effect in art, has begun in the period of Ottoman Empire. By coming of printingoffice from west, life style that was lived in a period which is called Tulip Period' is a kind of movement that was certified with a thought like this. Olso in the Repuplic period, Turkish community that started to recognize the Western art, continued increasingly. Turkey is trying to have a place in modern cultures. This is becouce of quick act of modernization. In sixty years, this manner that was showed by art of drawing had showed a parallelway with art of liierature and other arts. Our comtemperary ceramic art is a 60 years old fact that started with Hakkı İzet, Vedat Ar, İsmail Hakkı Oygar and Füreya Koral. But ceramic is beeing made since B.C. 10.000 in Anatolia. Hakkı İzet, Vedat Ar, İsmail Hakkı Oygar and Füreya Koral had ceramic education in Paris and Germany. After this education, comig of contemporary and Western arts, the carecteristic of people doing this job and their showing Anatolian traditional ceramik or a style of expressing things, trasfomed this old job into a contemporary object of art. After 1950 s, Hakkı İzet, Füreya Koral, Ali Bütün, Kuzgun Acar started to make form and decoration studies, in the studies of their own. The starting years of turning towards to ceramic arts by Turkish artists catch 1957-1 962s. D.T.G.S.Y.O was opened in 1957. After that, importance of ceramics increased a Ipt. In the studio of Eczacı başı in Kartal; Nasip İyem, Aloş, Erdoğan Ersen, Alev Ebuziya, Attila Galatalı, Cevdet Altuğ, Melike Abasıyanık, Tüzüm Kızılcan, Candeğer Furtun, Nermin Baban and Burhan Toprak have made lots of studies. In 1960's January, by the support of Eczacıbaşı, the teachers of Academi of Fine Arts and D.T.G.S.Y.O. (Hakkı İzet, İsmail Hakkı Oygar, Zühtü Müridoğlu, Vedat Ar, Hüseyin Gezer) and all Famous ceramic artists (füreya Koral, Mediha Akarsu) The Turkish Ceramic Artists Society was faunded as the developmant of ceramic arts. In 1967 the fifth Universal Ceramic Exhibition was organized in İstanbul. The people that greduated from ceramic arls schools continued their studies by their own effects and became importent names in this way in our country. In 1992, October there have been important activities organized in İstanbul. After twenty five years, again Intenational Academi Ceramic General committe meeting have been organized in İstanbul. The Turkish Ceramic Society was faunded in 1993. After the result all positive and important developmants, Turkish Ceramic Artists transformed our rich cultural inheritance intocontemporary works of art in the way of tradition to the universal arts.