Assessment of the correlation between spheno-occipitalsynchondrosis, cervical vertebra, and hyoid bone maturation stages and measurements on cone beam computed tomography (CBCT) in regards to age andsex: A retrospective study
Konik ışınlı bilgisayarlı tomografide (KIBT) sfenooksipital sinkondrozis, servikal vertebra ve hyoid kemik olgunlaşma aşamalarının belirlenmesi ve ölçümlerinin yapılması ile aralarındaki korelasyonun yaş ve cinsiyete göre değerlendirilmesi: Retrospektif çalişma
  1. Tez No: 746421
  2. Yazar: EMAN A.B. AGUORI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA SEMANUR DÖLEKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ağız, Diş Çene Radyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmanın amacı, konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) çekilen büyüme çağındaki ve genç erişkin bireylerde, metrik analizler ile sfeno-oksipital sinkondrozis kapanma evreleri, hyoid kemik ve servikal vertebra evreleri arasındaki ilişkiyi belirlemektir. 8-48 yaş arası hastalardan alınan toplam 129 KIBT görüntüsü çalışmaya dahil edilme ve edilmeme kriterlerine göre değerlendirilmiştir. İkinci, üçüncü ve dördüncü servikal vertebra, hyoid kemik ve sfeno-oksipital kemik için KIBT görüntülerinde değerlendirilen genel anatomik parametreler; Servikal Vertebra Olgunlaşma Aşamaları (SVOA), Ön Vertebral Gövde Yüksekliği (ÖVGY), Arka Vertebral Gövde Yüksekliği (AVGY), Vertebral Gövde Genişliği (VGG), Üstün Vertebral Gövde Kalınlığı (ÜVGK), Alt Vertebral Gövde Kalınlığı (AVGK), Vertebral Gövde Konkavite Derinliği (VGKD), Hyoid Olgunlaşma Aşamaları (HOA), Maksimal Hyoid Gövde Genişliği (MakHGG), Minimal Hyoid Gövde Genişliği (MinHGG), Hyoid Gövde Kalınlığı (HGK), Hyoid Gövde Derinliği (HGD), Hyoid Gövde Yüksekliği (HGY), Sfeno-Oksipital Sinkondrozis Aşamaları (SOSA), ve Bazyon- Sella arası Uzunluk (BSU). SVOA, HOA ve SOSA' nın farklı evrelerinde cinsiyetlerin yaş ortalamaları arasında anlamlı bir fark bulunmadı (P>0.05). Cinsiyetler arasında SVOA dağılımında anlamlı farklılık bulundu (P0.05). SVOA1'de ÖVGY2, AVGY2, ÜVGK2, VGG3 ve VGG4 açısından cinsiyetler arasında anlamlı farklılıklar bulundu (p0.05).
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the correlation between metric and fusion stages of the cervical vertebrae, the hyoid bone, and the spheno-occipital synchondrosis on Cone Beam Computed Tomography (CBCT) regarding the age and the sex. A total of 129 CBCT images from patients aged between 8-48 years, were subjected to inclusion and exclusion criteria. The general anatomical parameters evaluated on CBCT images for the second, the third and the forth cervical vertebrae, hyoid bone, and spheno-occipital bone were as follows: Cervical Vertebral Maturation Stages (CVMS), Anterior Vertebral Body Height (AVBH), Posterior Vertebral Body Height (PVBH), Vertebral Body Width (VBW), Superior Vertebral Body Thickness (SVBT), Inferior Vertebral Body Thickness (IVBT), Vertebral Body Concavity Depth (VBCD), Hyoid Maturation Stages (HMS), maximal Hyoid Body Width (maxHBW), minimal Hyoid Body Width (minHBW), Hyoid Body Thickness (HBT), Hyoid Body Depth (HBD), Hyoid Body Height (HBH), Spheno-Occipital Synchondrosis Stages (SOSS), and Basion to Sella length (BSL). Significance was evaluated at the p0.05). There was a significant difference between the sexes regarding the distribution of CVMS (P 0.05). Also, there were significant differences between age groups of males regarding AVBH2, PVBH2, VBCD2, AVBH3, PVBH3, VBCD3, AVBH4, PVBH4, VBCD4, maxHBW, minHBW, and HBD (P0.05(. At CVMS1, there were significant differences between sexes regarding AVBH2, PVBH2, SVBT2, VBW3, and VBW4 (p0.05). At SOSS1 and SOSS4, there were significant differences between sexes regarding BSL (p0.05).