A computational tool for wind wave prediction based on CEM method
CEM yöntemine dayalı bir rüzgar dalgası tahmin programı
- Tez No: 746420
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CEVDET YALÇINER, DR. ÖĞR. ÜYESİ CÜNEYT BAYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada, CEM Yöntemine dayalı rüzgar dalgası tahmini için bir hesaplama aracı sunulmaktadır. CEM yöntemi, fırtına ortalamalı rüzgar dalgası özelliklerinin hesaplanması için kullanılmaktadır. Bu hesaplama aracı ile CEM yöntemi, bir coğrafi konum için saatlik ortalama rüzgar hızı, yönü ve etkin kabarma uzunluğu verilerini kullanarak saatlik belirgin dalga yüksekliği, periyodu ve ortalama dalga yönü hesaplanmaktadır. Çalışmada, saatlik rüzgar dalgası özelliklerinin hesaplanmasında kullanılan tekil fırtınaların ve tekil fırtına sürelerinin belirlenmesine odaklanılmaktadır. Hesaplama aracı, Akdeniz`de rüzgar ve dalga şamandıra ölçümlerinin mevcut olduğu iki konuma uygulanmıştır. Tekil fırtınalar üç ana parametreye göre tanımlanır: minimum rüzgar hızı, maksimum saatlik rüzgar hızı değişimi ve maksimum saatlik rüzgar yönü değişimi. Çalışmada, bu parametreler için çeşitli aralıklar tanımlanmış ve bu parametrelerin değerlerinin fırtınaların belirlenmesine etkisi ve ortaya çıkan rüzgar dalgası özellikleri verilmiş ve tartışılmıştır. Ayrıca, saatlik rüzgar dalgası karakteristiklerinin hesaplanmasında çeşitli yaklaşımlar göz önünde bulundurulmaktadır. Bunlar kısaca şu şekilde sıralanmıştır; sürekli veri, kullanıcı tanımlı süre ile fırtına tabanlı ve fırtına süresi ile fırtına tabanlı. Bu yaklaşımlar için saatlik ortalama rüzgar dalgası özelliklerinin sonuçları, ilgili hata istatistikleriyle birlikte sunulmaktadır. En iyi yaklaşımın fırtına tabanlı kullanıcı tanımlı süre yaklaşımı olduğu görülmektedir. Çalışmada ele alınan lokasyonlar için kullanıcı tanımlı sürenin lokasyonun rüzgar iklimiyle ilişkili olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a computational tool is presented for the wind wave prediction based on the CEM Method. The method is given for the computation of storm-averaged wind wave characteristics. The computational tool utilizes the hourly average wind speed and direction and the effective fetch data for a geographical location to compute the hourly significant wave height and period and the mean direction. In the study, the main focus is given on identifying the individual storms and the individual storm durations considered in the computation of hourly wind wave characteristics. The computational tool is applied to two locations in the Mediterranean Sea, where the wind and wave buoy measurements are available. The individual storms are identified based on three main parameters: minimum wind speed, maximum hourly wind speed change and maximum hourly wind direction change. In the study, several ranges are defined for these parameters and the effect of the values of these parameters on identifying storms and the resulting wind wave characteristics are given and discussed. Also, in the computation of hourly wind wave characteristics, several approaches are considered. These are briefly listed as; the continuous data, storm-based with user-defined duration and storm-based with storm duration. The results of hourly averaged wind wave characteristics for these approaches are presented with respective error statistics. The best approach is observed to be the storm-based user-defined duration approach. In the study, for the locations considered, it is observed that the user-defined duration is related to the wind climate of the location.