Children's weekend activities in four countries: Context for personal and social development
Dört ülkedeki çocukların hafta sonu aktiviteleri: Kişisel ve sosyal gelişim bağlamı
- Tez No: 746439
- Danışmanlar: DOÇ. DR. JOAN NEWMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University at Albany, State University of New York
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Okul dışı zaman, farklı kültürlerdeki çocuklar için önemli bir sosyal ve duygusal gelişim bağlamı teşkil eder. Okula devam zorunluluğu olmadığı için hafta sonu zamanı, zaman kullanımında kültürel ve cinsiyet farklılıklarının ortaya çıkmasına olanak sağlar. Bu çalışmada, dört ülkedeki dördüncü sınıf öğrencileri için çocukların hafta sonu aktiviteleri, seçimleri ve ilişkili bazı duygusal sonuçlar incelenmiştir. Bulgaristan, Tayvan, Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri'ndeki orta sosyoekonomik düzeydeki ailelerden gelen toplam 1.265 çocuk, tipik bir cumartesi günlerindeki 12 saatin her biri için hangi aktiviteyi yaptıklarını, aktiviteden ne derece zevk aldıklarını ve aktivitenin kendileri mi yoksa bir yetişkin tarafından mı seçildiğini belirtmelerini isteyen bir aktivite anketi tamamladı. Ayrıca Çocuklar için Açık Kaygı Ölçeği Gözden Geçirilmiş Formu da tamamladılar. Bulgular, dört ülkedeki çocukların hafta sonu zamanlarının çoğunu kendi seçtikleri yapılandırılmamış aktivitelerde geçirdiklerini göstermiştir. Farklı aktivite türlerinde harcanan zamanın miktarı ve seçiminde ülkeler arasında büyük farklılıklar görülmüştür. Çocukların zevk seviyesi, yetişkinlerin seçtiği etkinliklerin oranıyla olumsuz bir ilişki gösterirken bu ilişki ülkeler arasında çok az değişiklik göstermiştir. Çocukların genel kaygı düzeyi, herhangi bir ülke veya cinsiyet farkı olmaksızın, yetişkinler tarafından seçilen etkinliklerin oranıyla düşük seviyede ilişkili bulunmuştur. Bulgular, çocukların farklı aktivitelerde harcadıkları zaman ve ebeveynlerin çocukların aktivite kararlarına katılımıyla görüldüğü gibi kültürlerin erişilebilir ve sosyal olarak kabul edilebilir hafta sonu aktivite türlerinde farklılık sergilediğini göstermektedir. Aktivite seçimi ve katılımıyla ilişkili kültürel olarak farklılaşan sosyalleşme süreçleri, çocukların duygusal deneyimlerini şekillendirmeye yardımcı olmaktadır. Hafta sonu zamanı, farklı ülkelerdeki çocukların kişisel ve sosyal gelişim çıktılarına katkıda bulunan aktiviteleri deneyimledikleri önemli gelişimsel nişler sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Out-of-school time constitutes a major context of social and emotional development for children across cultures. Because it is not constrained by school attendance, weekend time allows cultural and gender differences in time usage to emerge. In this study, children's weekend activities, choice, and some of the related emotional outcomes were examined for fourth-grade students in four countries. A total of 1,265 children of families from middle socioeconomic status in Bulgaria, Taiwan, Turkey, and the United States completed an activity survey asking them to state their typical activity for each of 12 hours on Saturday, their enjoyment of the activity, and whether it was selfor adult-chosen. They also completed the Revised Children's Manifest Anxiety Scale. Findings indicated that children across the four countries spent most of their weekend time in self-chosen unstructured activities. There was a great deal of variation across countries in the amount and choice of time spent in different activity types. Children's enjoyment was negatively related to the amount of adult-chosen activities, and this relationship varied little across countries. The general anxiety level of children was slightly related to amount of adult-chosen activities without any country or gender differences. Results suggest that cultures differ in the available and socially acceptable types of weekend activities as demonstrated by the time spent by children in different activities and extent of parental involvement in children's activity decisions. Culturally different socialization processes associated with activity choice and participation help shape children's emotional experiences. Weekend time provides important developmental niches within which children in different countries experience activities that contribute to their personal and social developmental outcomes.