Ambient intelligence and big data mergeed for wireless student health monitoring system in an IoT
- Tez No: 746447
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYÇA KURNAZ TÜRKBEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Öğrencilerin sağlığı ve refahı, bununla ilgili çeşitli faktörlerin anlaşılmasına bağlıdır. Sağlık hizmeti izleme ve bireyselleştirilmiş sağlık hizmeti sağlamak için ortam zekasının (AmI) ve nesnelerin internetinin kullanılması, bunu yapmanın verimli ve uygun maliyetli bir yöntemidir (IoT). Nesnelerin İnterneti sistemlerinde sensörler tarafından toplanan çok miktarda veri nedeniyle, hesaplama sorunları ortaya çıkar. Sonuç olarak, öğrenci sağlığını izlemek için kullanılan Nesnelerin İnterneti'ni (IoT) kullanan, ortam zekası destekli bir sağlık izleme sistemini araştırıyoruz. Bu sistem, önemli bir rol oynayan kablosuz sensör ağlarına (WSN'ler) büyük ölçüde bağımlıdır. Verilerin depolanması, sağlık hizmetleri ağı genelinde etkin bir veri alışverişi ve sürekli veri analizi bulut tarafından gerçekleştirilir. Önerilen çalışma, büyük veri ile öğrenci sağlık bilgileri ile gerçek zamanlı uyarılar sağlar. Bu makale, mevcut teknolojiyi giyilebilir cihazlar, mobil/web uygulamaları ve yapay zeka biçimindeki akıllı sensörlerle birleştirerek toplum için verimli, düşük maliyetli bir akıllı sağlık izleme sistemi sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Students' health and welfare depend upon the understanding of various factors related to it. The use of ambient intelligence (AmI) and the Internet of things to assure healthcare monitoring and individualized health care is an efficient and cost-effective method of doing so (IoT). Because of the vast quantity of data collected by sensors in Internet of Things systems, computational issues occur. As a result, we investigate an ambient intelligence-assisted health monitoring system using the Internet of things (IoT) that is used to monitoring student health. This system is heavily reliant on wireless sensor networks (WSNs), which play an important role. Storage of data, an effective exchange of data across the healthcare network and sustained data analysis is handled by the cloud. The proposed work provides the real time alerts with student health information with big data. This paper gives an efficient, low-cost smart health monitoring system for society by combining present technology with smart sensors in the form of wearable devices, mobile/web applications and AI.