Turist rehberliği meslek uygulama sorunları: Kadın turist rehberleri perspektifi
Tourist guidance professional practice issues: Perspective of women tourist guides
  1. Tez No: 746446
  2. Yazar: MELDA GAZELCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN ARSLANTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Turizm sektöründe turizmin tanıtım elçiliğini üstlenen turist rehberleri ülke tanıtımında büyük role sahiptir. Ancak, turist rehberleri mesleklerini icra ederken bazı sorunlar yaşayabilmektedirler. Bu sorunlar rehberlerin cinsiyetlerine göre farklılık göstermektedir. Rehberlik mesleğinde kadın rehberler erkek rehberlere kıyasla daha fazla sorun yaşayabilmektedir. Bu sorunların kaynağı gerek paydaşlar tarafından gerekse turistler tarafından olabilmektedir. Bu bağlamda kadın turist rehberlerinin sorunlarına çözüm üretebilmek adına TUREB'e bağlı rehber odalarına kayıtlı eylemli 14 kadın turist rehberine ulaşılmış olup paydaşlarla ve turist grupları ile yaşamış oldukları problemler tespit edilmeye çalışılmıştır. Alanında uzmanlaşmış kişiler tarafından belirlenmiş olan görüşme soruları araştırmacı tarafından nitel araştırma yöntemlerinden yüz yüze görüşme tekniği ile kadın rehberlere uygulanmıştır. Görüşmeye başlamadan önce araştırma hakkında ön bilgi verilerek kadın turist rehberlerinin onayı doğrultusunda görüşmeler kayıt altına alınmıştır. Ses kaydına alınan görüşmelerin içinden araştırma alanını ilgilendiren kısımlar yazıya dökülmüştür. Katılımcıların kimlikleri yapılan görüşmelerdeki mahremiyetten dolayı gizli tutulmuş olup kodlar verilmiştir ve görüşme sonucunda betimsel analiz tekniği kullanılmıştır. Bu teknik ile daha önceden belirlenmiş temalar dahilinde görüşme sonuçlarını derinlemesine incelemek mümkün olmuştur. Araştırma sonucunda kadın turist rehberlerinin mesleklerini icra ederken yaşamış oldukları problemler tespit edilerek çözüm önerileri üretilmiştir. İlgili konu hakkındaki çalışmaların az olduğu göz önüne alındığında, söz konusu çalışmanın literatüre katkı sağlamasının yanı sıra önerilen çözümler ile de sorunların aza indirgenebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Tourist guides, who undertake the promotion of tourism in the tourism sector, have a great role in the promotion of the country. However, tourist guides may experience some problems while performing their profession. These problems differ depending on the gender of the guides. In the tourist guide profession, female guides may experience more problems than male guides. The source of these problems can be either by the stakeholders or by the tourists. In this context, in order to find solutions to the problems of female tourist guides, 14 female tourist guides with actions registered in the guide rooms of TUREB were reached and the problems they experienced with the stakeholders and tourist groups were tried to be determined. The interview questions determined by the experts in the field were applied by the researcher to the female guides with the face-to-face interview technique, one of the qualitative research methods. Before starting the interview, preliminary information about the research was given and the interviews were recorded in line with the approval of the female tourist guides. Parts of the audio-recorded interviews related to the research area were written down. The identities of the participants were kept confidential due to the confidentiality of the interviews, codes were given, and descriptive analysis technique was used as a result of the interview. With this technique, it became possible to examine the interview results in depth within the predetermined themes. As a result of the research, the problems experienced by female tourist guides while performing their profession were determined and solution suggestions were produced. Considering that there are few studies on the related subject, it is thought that the problems can be reduced to a minimum with the proposed solutions as well as contributing to the literature.