Bilgi teknolojileri kullanımının satın alma davranışlarına etkisinin demografik özellikler üzerinden incelenmesi
Investigation of the effect of use of information technologies on purchase behaviors on demographic characteristics
- Tez No: 746455
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİCAN UMUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma bilgi teknolojileri kullanımının satın alma davranışları üzerindeki etkisini ölçmektedir. Bilgi teknolojileri kavramı hemen hemen her gün, gündelik dilde telaffuz edilmekte, akla insanın bilmesini, öğrenmesini ve bilinçlendirmesini getirmekte ve bununla birlikte bilgisayar sistemlerini çağrıştırmaktadır. Günümüz dünyasında rekabet edebilirliğin en önemli koşulu bilgiye erişmek, onu doğru zamanda kullanabilme yeteneği ve hızdır. Dolayısıyla bilgi teknolojileri kullanılmadan sürdürülebilir bir rekabetten de bahsedilmesi olanaksızdır. Bu çalışmada, bilgi teknolojilerinin ne olduğu, nasıl gelişim gösterdiği, yatırımlar gerçekleştirilirken temel hatları ile hangi konulara dikkat edilmesi gerektiği üzerinde durulmuş ve konuya ilişkin alan yazın taraması yapılarak işletmelere bu kavramların açıklanması için çalışılmıştır. Bunlara ek olarak özellikle teknolojinin insanların satın alma davranışlarında ne tür değişimlere yol açtığı ve işletmelerin müşterilere bu değişim sebebi ile hangi kanallardan daha etkin biçimde ulaşabileceği düşüncesinin bir yanıtı olan elektronik ticaret kavramına değinilmiştir. Araştırmada Basit Rastgele örneklem metodu kullanarak 508 kişiye anket uygulanmış hem bilgi teknolojileri kullanımı hem de satın alma davranışının demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığına ilişkin analizler yapılmıştır. Araştırma grubu, bilgi teknolojilerine hakim ve satın alma davranışını kendi başına gerçekleştiren bireylerden oluşmaktadır. Araştırmanın üç hipotezi bulunmaktadır: H1. Bilgi teknolojileri kullanımı demografik özelliklere göre farklılaşmaktadır. H2. Satın alma davranışları demografik özelliklere göre farklılaşmaktadır. H3. Bilgi teknolojileri kullanım düzeyinin satın alma davranışı üzerindeki etkisi vardır. Tüm analizler SPSS programı vasıtasıyla yapılmıştır. Araştırma sonucunda H1 Hipotezi cinsiyete göre anlamlı bir fark olmadığı, doğum tarihi, medeni durum, eğitim durumu, gelir durumu, genel Tecrübe ve mevcut işteki tecrübelerine göre farklılaştığı sonucuna varılmıştır. H2 hipotezi cinsiyete, doğum tarihine, genel tecrübeye göre anlamlı bir fark olmadığı, diğer demografik değişkenlere göre farklılaştığı sonucuna varılmıştır. H3 hipotezinde Bilgi teknolojileri kullanım düzeyinin satın alma davranışı üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study measures the effect of information technology usage on purchasing behaviors. The Information technologies term, which lets people realize what they know, how they learn and how they become conscious, is pronounced almost every day. Moreover, it evokes computer systems. In today's world, the most important condition of competitiveness is accessing information, the ability to use it at the right time, and speed. Therefore, it is impossible to talk about a sustainable competition without the usage of information technologies. In this study, it has been emphasized what information technologies are, how they develop, what base lines should be considered while making investments, and related to this, literature on the subject has been searched to explain these concepts to the enterprises. In addition to these, the concept of electronic commerce, which is an answer to the consideration for what kind of changes caused by technology in people's purchasing behaviors and what channels should be used more effectively by enterprises to reach their costumers, have been mentioned. In the study, using the Simple Random sampling method, a questionnaire was applied to 508 people and analyzes were made about whether the usage of information technologies and purchasing behavior differed according to demographic variables. The research group consists of individuals who are qualified in information technologies and who can purchase on their own. The research has three hypotheses: H1. The use of information technologies differs according to demographic characteristics. H2. Purchasing behaviors differ according to demographic characteristics. H3. The level of information technologies usage has an impact on purchasing behavior. All analyzes were performed using the SPSS program. As a result of the research, it was concluded that there is no significant difference in H1 Hypothesis according to gender, it differs according to date of birth, marital status, education level, income status, general experience and current job experience. H2 hypothesis was concluded that there was no significant difference according to gender, date of birth, general experience, but differed according to other demographic variables. In the H3 hypothesis, it was observed that the level of information technology use had a significant effect on purchasing behavior.