Borsa İstanbul ile seçilmiş ülke borsalarında rasyonel balon varlığının karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of the presence of rational bubbles in Borsa Istanbul and selected countries exchanges
- Tez No: 746464
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmanın amacı, G20 ülkeleri pay senedi piyasalarının ana endekslerinde fiyat balonlarının varlığını gelişmiş ve gelişmekte olan ülke grupları için araştırarak, karşılaştırmalı olarak analiz etmektir. Finansal varlıkların piyasa değerinin gerçek değerinden sapması olarak ifade edilen fiyat balonlarının tespit edilmesinde, Phillips vd. (2015) tarafından geliştirilen Genelleştirilmiş Sup Augmented Dickey Fuller (GSADF) testinden yararlanılmıştır. Çalışmada, ABD (S&P 500), Japonya (Nikkei 225), İngiltere (FTSE100), Almanya (DAX), Avustralya (S&P/ ASX 200), Fransa (CAC 40), Kanada (S&P/TSX) olmak üzere gelişmiş ülkelerin ve Çin (Shanghai), Güney Kore (KOSPI), Hindistan (BSE SENSEX), Brezilya (Bovespa), Türkiye (BIST 100), Suudi Arabistan (Tadawul Borsası), Güney Afrika (South Africa Top 40), Rusya (MOEX), Endonezya (IDX Composite), Meksika (S&P/ BMV IPC) ve Arjantin (S&P Merval) olmak üzere gelişmekte olan ülkelerin pay piyasalarının ana endekslerinde fiyat balonlarının varlığı araştırılmıştır. Fiyat balonlarının tespit edilmesinde, Nisan 2001- Kasım 2020 dönemleri için haftalık endeks kapanış fiyat verileri kullanılmıştır. Yapılan analiz sonucunda gelişmiş ülkeler grubunda yer alan Japonya (Nikkei 225) ile gelişmekte olan ülkeler grubunda yer alan Hindistan (BSE SENSEX), Türkiye (BIST 100), Suudi Arabistan (Tadawul Borsası), Rusya (MOEX), Endonezya (IDX Composite), Meksika (S&P/ BMV IPC) ve Arjantin (S&P Merval) pay piyasalarının birçok alt-örneklem döneminde fiyat balonlarının varlığına rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the existence of price bubbles in the main index returns of the G20 stock markets for developed and emerging country groups and to analyze them comparatively. The Generalized Sup Augmented Dickey Fuller (GSADF) test developed by Phillips et al. (2015) was used to detect price bubbles, which is expressed as the deviation of the market value of financial assets from the fundamental value. In the study, developed countries as USA (S&P 500), Japan (Nikkei 225), UK (FTSE100), Germany (DAX), Australia (S&P/ ASX 200), France (CAC 40), Canada (S&P/TSX) and emerging countries as China (Shanghai), South Korea (KOSPI), India (BSE SENSEX), Brazil (Bovespa), Turkey (BIST 100), Saudi Arabia (Tadawul Stock Exchange), South Africa (South Africa Top 40), Russia (MOEX), Indonesia (IDX Composite), Mexico (S&P/ BMV IPC) and Argentina (S&P Merval) were investigated for the existence of price bubbles in the main indices of the stock markets. To find out the existence of price bubbles, weekly index closing price data for the April 2001-November 2020 periods were used. As a result of the analysis, the existence of price bubbles in many sub-sample periods of the equity markets were observed for Japan (Nikkei 225) in the developed countries group and for India (BSE SENSEX), Turkey (BIST 100), Saudi Arabia (Tadawul Stock Exchange), Russia (MOEX), Indonesia (IDX Composite), Mexico (S&P/ BMV IPC) and Argentina (S&P Merval) in the emerging countries group.