'Don't Harm the Cocoon': A qualitative study on experiences of raising nonviolent adolescent boys
'Kozaya Zarar Verme': Şiddetsiz ergen oğlan çocukları yetiştirme deneyimleri üzerine nitel bir çalışma
  1. Tez No: 746465
  2. Yazar: BEGÜM EFEOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALE BOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tez, ergen oğlan çocuklarını yetiştiren ebeveynlerin ergenlik, cinsiyet rolleri, şiddetsiz oğlan çocuğu yetiştirmek ile ilgili deneyimlerini ve görüşlerini ekolojik bakış açısıyla incelemeyi amaçlamaktadır. Nitel araştırma deseni nedeniyle, altı anne ve altı babayla yarı yapılandırılmış, derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Tematik analizden sonra, şiddetsiz ergen oğlan çocukları yetiştirme konusundaki ortak deneyimleri ve bakış açılarını yansıtmak üzere dört tema belirlenmiştir. Bu temalar şunlardır: farklı ama eşit kadın ve erkek, bir değişim dönemi olarak ergenlik, ergen oğlan çocuklarına ebeveynlik yapma süreci ve şiddetsiz oğlan çocuklar olmayı öğrenmek: ebeveynlerin rolü. Birinci tema, toplumsal cinsiyet farklılıkları ve toplumsal cinsiyet eşitliği olmak üzere iki alt tema içermektedir. Cinsiyet farklılıkları alt temasının kız ve oğlan çocukları arasındaki farklılıklar ve babalar ve anneler arasındaki farklılıklar olmak üzere iki alt teması bulunmaktadır. İkinci tema, bir değişim dönemi olarak ergenlik olarak belirlenmiştir. Bu tema iki alt temaya ayrılmıştır: ergen oğlan çocuklarındaki değişimler ve anne-baba ile ergen arasındaki ilişkideki değişimler. Ergen oğlan çocuğundaki değişimler adlı alt temada bireyselleşme süreci, arkadaşlıklara öncelik verme, bedene ilginin artması, sosyal geri çekilme ve öfke patlaması olmak üzere beş alt alt tema ile tanımlanmıştır. Anne-baba ve ergen ilişkisindeki değişiklikler alt teması, aile olarak geçirilen zamanda azalma ve babanın rol model alınması olmak üzere iki alt alt temadan oluşmaktadır. Üçüncü tema olan ergen oğlan çocuğuna ebeveynlik yapmak yedi alt tema ile kategorize edilmiştir: ergenliği gelişimsel bir aşama olarak kabul etme, açık iletişim kurma, ebeveynin kendi ergenlik anılarının canlanması, ergen oğlan çocuğuyla arkadaş olma, ebeveynin yol gösterici ve sınırlayıcı rolleri, ergen çocuktan beklentiler ve nesiller arası aktarım. Son tema, şiddet içermeyen oğlan çocukları olmayı öğrenmek: ebeveynlerin rolü, iki alt temadan oluşmaktadır: şiddet konusunda ebeveyn rehberliği ve ailede şiddet içermeyen davranışların modellenmesi. Sonuçlar, kabul etme, açık iletişim kurma, yakınlık kurma, sıcaklık, rehberlik etme, ve sınırlama gibi ebeveyn uygulamalarının hem ergen oğlan çocuğunun gelişiminde hem de ebeveynin deneyiminde etkili rol oynadığını göstermiştir. Ekolojik kuram perspektifinden, ergenler için eşitlikçi ve şiddetsiz bir çevre sağlamanın (ör. mikrosistem, mezosistem, egzosistem) önemli olduğu görülmüştür. Ergenler ve ailelere yönelik klinik çalışmalar, önleyici programlar, STK projeleri ve sosyal politikalara yönelik öneriler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to explore the experiences and perspectives of parents with adolescent boys, on adolescence, gender roles, and nonviolence with an ecological perspective. Due to the qualitative design, in-depth semi-structured interviews were conducted with six mothers and fathers. After thematic analysis, four themes were determined to reflect the shared experiences and perspectives on raising nonviolent adolescent boys. These themes are men and women as different but equal, adolescence as a period of change, the process of parenting adolescent boys, and learning to be non-violent boys: parents' role. The first theme includes two sub-themes: gender differences and gender equality. The gender differences sub-theme has two sub-sub-themes: differences between girls and boys, and differences between fathers and mothers. The second theme is identified as adolescence as a period of change. This theme is categorized into two sub-themes: changes in the adolescent boy and changes in the relationship between the parents and the adolescent. Changes in the adolescent boy further divided into five sub-sub-themes: the individuation process, prioritizing friendships, increased interest in the body, social withdrawal, and anger outbursts. Changes in the relationship between the parents and the adolescent sub-theme consists of two sub-sub-themes: decreased time spent as a family and taking the father as a role model. The third theme, the process of parenting adolescent boys is categorized with seven sub-themes: accepting adolescence as a developmental stage, having open communication, reviving memories of the parent's adolescence, being friends with the adolescent boy, guiding and limiting the adolescent boy, communicating expectations to the adolescent boy, intergenerational transmission. The last theme, learning to be non-violent boys: parents' role consists of two sub-themes: parental guidance against violence, and modeling non-violent behaviors in the family. The results showed that parental practices such as acceptance, open communication, closeness, warmth, guidance, and limit setting played effective roles in the development of the adolescent boy and experiences on the parents' side. From the ecological perspective, providing a gender-equal and nonviolent environment (e.g. in microsystems, mesosystems and exosystems) for adolescents was crucial. Suggestions for prevention programs for parents, clinical works for adolescents and families, and projects in NGOs and social policies are discussed.