Türk musikisinde nakış formu
Nakiş form i̇n turki̇sh musi̇c
  1. Tez No: 746467
  2. Yazar: ŞERİFE GÜVENÇOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. YALÇIN TURA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Musikisi Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 261
Özet
Abdülkadir Meragi'den (XIV. asır) başlayarak ve çeşitli farklılıklar göstererek günümüze kadar gelmiştir. Nakışların en önemli özelliği, terennümlerindeki güzellik ve zenginlikleridir. Kendisine Nakış denmesine sebep olan da bu süslemeler ve terennümlerdir. Bu niteliğinden dolayı, hemen her klasik sanatkâr Nakış eserler vererek ustalıklarını ve farklılıklarını bu eserler aracılığı ile kanıtlamak istemişlerdir. Nakış Besteyi Murabba Besteden ayıran en önemli farklılık, yapısının dört bölümden değil, iki bölümden meydana gelmesidir.
Özet (Çeviri)
Starting from Abdülkadir Meragi (XIV. century) and showing various differences, it has survived to the present day. The most important feature of embroidery is their beauty and richness in their songs. It is these decorations and chants that cause it to be called Embroidery. Because of this quality, almost every classical artist wanted to prove their mastery and differences by giving embroidery works. The most important difference that distinguishes Embroidery Composition from Murabba Composition is that its structure consists of two parts, not four parts.