Pandemi yoğun bakım COVID-19 hastalarında beyin tomografilerinin retrospektif olarak incelenmesi
Retrospective examination of brain tomographs in pandemic intensive care COVID-19 patients
  1. Tez No: 746477
  2. Yazar: LOKMAN DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANAN BALCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Bu çalışmada amacımız yoğun bakım ünitesinde yatışı yapılmış COVID-19 ve Non COVID-19 hastaların yoğun bakıma kabul anında veya yoğun bakım takibindeki ilk 72 saat içinde çekilmiş olan beyin tomografilerinin incelenerek COVID-19'un neden olduğu beyin hasarlarını tespit etmektir. Bununla birlikte yatış anındaki ve yatışının yedinci günündeki laboratuvar verilerinin incelenerek prediktif bir özellik olup olmadığını saptamaktır. Materyal ve Metot: 01.10.2020-01.03.2021 tarihlerinde KSBÜ Tıp Fakültesi YBÜ'lerine COVID-19 pnömonisi ve akut stroke tanısı almış olan 30 hasta Grup-1 olarak kaydedildi. COVID-19 ekarte edilmiş ve akut stroke nedeniyle yatırılan 30 hasta Grup-2 olarak kaydedildi. Hastaların ilk 72 saat içinde çekilmiş olan beyin tomografi raporları incelendi. Hastaların yaş, cinsiyet, ek hastalık varlığı, yoğun bakım ünitesi (YBÜ) kalış süresi, mortalite durumu, hemogram parametreleri, total biyokimya parametreleri ve koagulasyon parametreleri incelendi. İki grup arasındaki verileri karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, our aim is to determine the brain damage caused by COVID-19 by examining the brain tomographies taken at the time of admission to the intensive care unit or within the first 72 hours of the intensive care follow-up of COVID-19 and NonCOVID-19 patients hospitalized in the intensive care unit. In addition, it is to determine whether there is a predictive feature by examining the laboratory data at the time of hospitalization and on the seventh day of hospitalization. Materıals and Method: Between 01.10.2020 and 01.03.2021, 30 patients diagnosed with COVID-19 pneumonia and acute stroke in KSBU Faculty of Medicine ICUs were registered as Group-1. COVID-19 was excluded and 30 patients hospitalized for acute stroke were recorded as Group-2. Brain tomography reports of the patients taken within the first 72 hours were analyzed. Age, gender, presence of additional disease, intensive care unit (ICU) stay, mortality status, hemogram parameters, total biochemistry parameters and coagulation parameters of the patients were analyzed. The data between the two groups were compared.