The efficacy of corpus-based approach for teaching vocabulary to young learners
Erken öğrenenlere kelime öğretiminde derlem tabanlı yaklaşımın etkililiği
- Tez No: 746476
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA TUNABOYLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen erken öğrenenlerin kelime öğreniminde derlem temelli yaklaşımın etkileri incelemiştir. Araştırmanın amacı, İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen genç ortaokul öğrencilerinin İngilizce kelime öğrenmede derlem tabanlı etkinlikleri etkili bir şekilde kullanıp kullanamayacaklarını belirlemektir. Çalışmanın bir diğer amacı ise, erken öğrenenlerin kelime öğreniminde derlem temelli etkinliklerin kullanımına yönelik tutumlarını incelemektir. Araştırmaya Turfanda Ortaokulu altıncı sınıfında öğrenim gören 30 öğrenci katılmıştır. Nicel veriler, katılımcılara uygulanan ön ve son testler ve bir tutum anketi aracılığıyla elde edilmiştir. Nitel veriler ise yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla toplanmıştır. Test sonuçlarının istatistiksel analizi, kelime öğrenimi açısından deney ve kontrol grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığını ortaya koymuştur. Öte yandan, öğrencilerin tutum anketlerine ve görüşme sorularına verdikleri yanıtlar, kelime öğreniminde derlem temelli etkinliklerin kullanımına yönelik olumlu tutumlara sahip olduklarını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This current study examined the efficacy of the corpus-based approach in vocabulary learning of young EFL learners. The study aimed to determine whether young secondary school EFL learners could effectively use corpus-based activities in learning English vocabulary. This study also aimed to examine the attitudes of young learners towards the use of corpus-based activities in vocabulary learning. Thirty students studying in the sixth grade of Turfanda Secondary School participated in the study. While the quantitative data were obtained through a pretest, a posttest, and an attitude questionnaire administered to the participants, the qualitative data were collected through semi-structured interviews. Statistical analysis of the test results revealed that there was no statistically significant difference between the experimental and control groups in terms of vocabulary learning. On the other hand, students' responses to attitude questionnaires and interview questions showed that they had positive attitudes towards the use of corpus-based activities in vocabulary learning.