Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniğine başvuran COVİD 19 enfeksiyonu geçirmiş hastaların sigara içme durumları ile hastalığın klinik seyrinin değerlendirilmesi
Prof. Dr. the evaluation of the clinical progress of the disease and the smoking status of patients with COVID 19 infection who applied to Cemil Taşcioğlu City Hospital Family Medicine clinic
  1. Tez No: 703067
  2. Yazar: DİLAN BALKOCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ARICA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
AMAÇ : Covid 19 enfeksiyonu geçirmiş hastaların sigara içme durumuna göre hastalığın klinik seyrini değerlendirmek. GEREÇ ve YÖNTEM: Çalışmamız tek merkezli, gözlemsel, tanımlayıcı, kesitsel olarak tasarlanmış bir anket çalışmasıdır. 2021 yılı mayıs ve temmuz ayları arasında Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Aile hekimliği polikliniğine başvuran Covid 19 enfeksiyonu geçirmiş 319 hasta araştırmaya dahil edildi. Katılımcılara sigara kullanım durumları ve Covid 19 enfeksiyonu komplikasyonları ile ilgili 24 soruluk anket uygulandı. Covid 19 enfeksiyonunun klinik seyri ile sigara kullanımı arasında ilişki olup olmadığı değerlendirilmiştir. Çalışmada elde edilen veriler SPSS statistics 22 programında analiz edilecektir. Verilerin çözümlenmesinde frekans, aritmetik ortalama, standart sapma, yüzde gibi betimsel istatistiklerden faydalanıldı. Güvenilirlik analizi için Cronbach's Alpha kullanıldı. Sürekli değişkenlerin grup arası karşılaştırmasında gruplara düşen birim göz önünde bulundurulmuş ve non-parametrik testlerden Kruskal-Wallis kategorik değişkenlerin grup içi karşılaştırılmasındaki-kare analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
AIM: To evaluate the clinical course of the disease according to the smoking status of patients with Covid 19 infection. PATIENTS AND METHODS: Our study is a single-centered, observational, descriptive, cross-sectional survey study. Between May and July 2021, 319 patients with Covid 19 infection who applied to Prof. Dr.Cemil Taşcıoğlu City Hospital Family Medicine out patient clinic were included in the study.A 24-question survey was applied to the participants about their smoking status and complications of covid 19 infection.It was evaluated whether there is a relationship between the clinical course of Covid 19 infection and smoking. The data obtained in the study will be analyzed in SPSS statistics 22 program. Descriptive statistics such as frequency, arithmeticmean, Standard deviationand percent age will be used in the analysis of the data. Cronbach's Alpha will be used for reliability analysis. In the inter group comparison of continuous variables, the unit per group was taken into consideration, and chi-square analysis was used to comparethenon-parametric Kruskal-Wallis categorical variables within the group.