Sosyal medya ve sosyal medya fenomenlerinin homofobiye etkisi
The effect of social media and social media phenomena on homophobia
  1. Tez No: 746478
  2. Yazar: MERVE AYÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP SET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Psychology, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Eşcinsel kişiler, toplumda ayrımcılık ve önyargı ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu türde negatif davranış ve tutumları tanımlayabilmek amacı ile çalışmacılar homofobi kuramını ortaya koymaktadır. Homofobi, toplumun her alanını ilgilendirilen ve çeşitli disiplinler tarafından çalışılması gerekli önemli bir konu olmuştur. Özellikle de ülkemizde yapılan araştırmaların sayısı son senelerde çok fazla artış gösterdiği görülmektedir. Fakat, yapılan araştırmalar çeşitli disiplinler tarafından yürütülmektedir. Yöntem ve örneklem ölçüm araçları ile analiz türleri hususunda birçok çeşitlilik göstermektedir. Dolayısı ile bu araştırmada, literatürde yapılmamış olan“Sosyal Medya ve Sosyal Medya Fenomenlerinin Homofobiye Etkisi”nin yapılması gerekliliğini ortaya koymaktadır. Bu araştırma 18-35 yaş arasındaki sosyal medya kullanıcılarının ve bu kullanıcıların sosyal medya fenomenlerini takip etme ilişkisine bakarak homofobik tutumlarına etkisi olup olmadığı araştırılmıştır. Bu araştırmada“Demografik Bulgular ”Eşcinsellik Tutum Ölçeği (ETÖ),“Hudson ve Ricketts Homofobi Ölçeği (HRHÖ)”ölçekleri kullanılmıştır. Demografik bulgular ölçeği 28 soru, ETÖ ölçeği 56 soru ve HRHÖ ölçeği 24 sorudan oluşmaktadır. Bu sorular katılımcılara yöneltilmiştir ve sosyal medya fenomenlerinin homofobiye etkilerini, çeşitli hipotezlere göre araştırması amaçlanmıştır. Araştırma sonucunda, sosyal medya kullanımının homofobiye olan etkisi pozitif olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Homosexual people are faced with discrimination and prejudice in society. In order to define such negative behaviors and attitudes, the researchers put forward the theory of homophobia. Homophobia has become an important issue that is of interest in all areas of society and that needs to be studied on the side of various disciplines. In particular, it is seen that the number of studies conducted in our country has increased a lot in recent years. However, research is carried out by various disciplines. The method and sample vary widely in terms of measurement tools and analysis type. Therefore, this research reveals the necessity of doing“The Effect of Social Media and Social Media Phenomena on Homophobia”, which has not been done in the literature. This study investigated whether social media users between the ages of 18-35 have an effect on their homophobic attitudes by looking at the relationship between following social media phenomena and these users. In this study, the scales of“Demographic Findings, Homosexuality Attitude Scale (ETS), and Hudson and Ricketts Homophobia Scale (HRRS)”were used. Demographic findings scale consists of 28 questions, ETS scale consists of 56 questions and HRHÖ scale consists of 24 questions. These questions were directed to the participants and it was aimed to investigate the effects of social media phenomena on homophobia according to various hypotheses. As a result of the research, the effect of social media users on homophobia was found to be positive.