Demografik farklılıkların dijital eşitsizlik üzerindeki etkilerinin dijital antropoloji bağlamında incelenmesi
Investigating the effects of demographic differences on digital inequalities in the context of digital antropology
- Tez No: 746497
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, İletişim Bilimleri, Anthropology, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Dijital eşitsizlik, bireylerin dijital teknolojilere erişim, kullanım ve yarar sağlamasında ortaya çıkan farklılıkları tanımlamak için kullanılmaktadır. Bu çalışma, demografik farklılıkların dijital eşitsizlik üzerindeki etkilerini ve dijital kültüre dahil olmanın ya da dışında kalmanın ne ifade ettiğini incelenmeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda, dijital eşitsizlik ve kültür arasındaki ilişki dijital antropolojik bakış açısıyla ele alınmaya çalışılmıştır. Araştırma ardışık karma modelde desenlenmiştir. Araştırmanın evrenini Sakarya ilinde yaşayan 18 yaş üzeri bireyler oluşturmaktadır. Evrenden yansız örnekleme tekniği ile seçilen 504 katılımcıdan anket kullanılarak veri toplanmıştır. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi verebilecek nitelikte olduğu değerlendirilen 8 katılımcıya ise yarı- yapılandırılmış görüşme uygulanmıştır. Anket çalışmasında katılımcıların erişim ve yarar düzeyini ölçmeye yönelik ifadeler yöneltilmiştir. Kullanım boyutu ise Mike Ribble'nın geliştirdiği dijital vatandaşlık alt boyutlarına göre araştırmacı tarafından hazırlanan Likert tekniğine uygun sorularla ele alınmıştır. Araştırma sonucunda katılımcıların dijital teknolojilere erişim düzeyi oldukça yüksektir. Kullanım düzeyinde ise özellikle yaş faktörüne göre kullanım farklılıkları belirlenmiştir. Yarar elde etme düzeyinde eğitim seviyesi yükseldikçe ve yaş azaldıkça doyum düzeyinin arttığı görülmüştür. Yarı- yapılandırılmış görüşmelerde ise dijital kültüre ilişkin bulgular elde edilmiştir. Sonuçlara göre dijital teknolojileri kullanmak bu kültüre dahil olanları aktifleştirmekte, yaşamlarını kolaylaştırmakta ve popüler konulara dahil olmalarını sağlamaktadır. Son olarak katılımcıların yeni medyada yer alan etkinlikleri kendilerinin de yapmak zorunda olduğu bir eylem gibi düşündükleri ve dijital teknoloji kullanmadıklarında haber alma konusunda kendilerini eksik hissettikleri sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Digital inequality is used to describe the differences in individuals' access, use and benefit from digital technologies. In this study, it is aimed to examine the effects of demographic differences on digital inequality and what it means to be included or not in the culture created by information and communication technologies. In this context, the relationship between digital inequality and digital culture is discussed from a digital anthropological perspective. The research universe consists of the individuals over 18 living in Sakarya province. Quantitative method was employed on 504 people selected by unbiased sampling technique and qualitative research was conducted on 8 people who could provide detailed information on the subject. Data were obtained with the questionnaire and the semi-structured interview technique. A semi-structured interview was applied to 8 participants who were considered to be able to provide detailed information on the subject. In the survey study, statements were directed towards measuring the access and benefit level of the participants. The usage dimension, on the other hand, was handled with questions in accordance with the Likert technique prepared by the researcher according to the digital citizenship sub-dimensions developed by Mike Ribble. As a result, the participants' level of access to digital technologies is quite high. The level of usage was determined in terms of demographic variables, especially according to the age factor. It has been observed that the level of satisfaction increases as the level of education increases and age decreases at the level of obtaining benefits. According to the results obtained in the qualitative research, using digital technologies activates those involved in this culture, makes their lives easier and enables them to be included in the popular issues. In the semi-structured interviews, on the other hand, the findings pertaining to the changes caused by digital inequalities on the digital culture were obtained. Finally, it was concluded that the participants thought of the activities in the new media as an action that they had to do themselves.