Yürütücü işlevler, emosyon regülasyonu ve interoseptif farkındalık arasındaki ilişkinin fNIRS ve EEG ile incelenmesi
Examination of the relationship between executive functions, emotion regulation and interoceptive awareness with fNIRS and EEG
- Tez No: 746532
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİRAY BUDAK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Nöroloji, Neurology
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Bilişsel Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 113
Özet
Beynin yürütücü işlevleri, bir dizi bilişsel sürecin çalışmasını gerektiren bir durumda bireyin performansını optimize ettiği karmaşık süreçler olarak tanımlanabilmektedir. İnterosepsiyon, içsel bedensel durumlarımızın bilinçli ve bilinçsiz algılanması anlamına gelmektedir. Tüm öz düzenleme eylemleri, belirli bir düzeyde bilişsel katılım gerektirmektedir. İnterosepsiyon ve emosyon regülasyonu arasındaki bağlantı hem teorik hem de pratik seviyelerde çok önemli bir konuyu temsil etmektedir. Oto-odaklama ve farkındalık gibi intoreseptif algı üzerine eğitimler, artık duygularla daha iyi başa çıkmanın ve daha iyi sağlık sonuçları elde etmenin yolları olarak uygulanmaktadır. Bu çalışmanın amacı, yürütücü işlevler, emosyon regülasyonu ve interoseptif farkındalığın elektrofizyolojik ve hemodinamik yanıtlarının arasındaki ilişkinin fNIRS ve EEG ile incelenmesidir. Çalışmaya 18-45 yaş arası 17 kişi dahil edildi. Katılımcılara eş zamanlı olarak 17 kanal EEG ve 48 kanal fNIRS çekimi sırasında Stroop, emosyon regülasyonu, intersoeptif farkındalık görevleri sunuldu.
Özet (Çeviri)
The executive functions of the brain can be defined as complex processes in which an individual optimizes his performance in a situation that requires the operation of a series of cognitive processes. Interception refers to the conscious and unconscious perception of our internal bodily states. All self-regulation actions require some level of cognitive involvement. The link between interoception and emotion regulation represents a very important issue at both theoretical and practical levels. Trainings on intoreceptive perception, such as autofocus and mindfulness, are now being implemented as ways to better cope with emotions and achieve better health outcomes. The aim of this study is to examine the relationship between electrophysiological and hemodynamic responses of executive functions, emotion regulation and interoceptive awareness with fNIRS and EEG. 17 people between the ages of 18-45 were included in the study. Stroop, emotion regulation, and intersoceptive awareness tasks were presented to the participants during simultaneous 17-channel EEG and 48-channel fNIRS recordings.