Amorium kazıları beylikler ve erken Osmanlı dönemi sırlı seramik buluntuları
Beyliks and early Ottoman glazed pottery finds from amorium excavations
- Tez No: 746536
- Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA DEMİREL GÖKALP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Sanat Tarihi, Archeology, Art History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 308
Özet
Bu çalışmasının konusunu, Amorium Kenti'ndeki kazı çalışmalarında ele geçen sırlı seramik buluntuları oluşturmaktadır. Söz konusu buluntular, 1988-2009 ve 2013-2021 yılları arasında kentin Yukarı Şehir bölümünde yer alan İç Sur, Bazilika B, TT ve L alanları ile Aşağı Şehir'de yer alan A Kilisesi'nde tespit edilmiştir. Amorium, Hitit, Frig, Yunan, Roma, Bizans, Selçuklu, Erken Osmanlı ve Beylikler Dönemi'nde yerleşim görmüş antik bir kenttir. Kentteki ilk bilimsel çalışmalar, Prof. R. Martin Harrison tarafından 1987 yılında yapılan bir yüzey araştırmasıyla başlamış ve 1988-1992 yılları arasındaki kazı çalışmalarıyla devam etmiştir. 1993-2009 yılları arasında ise Dr. Chris S. Lightfoot tarafından devam ettirilmiştir. 2014 yılından itibaren de Bakanlar Kurulu kararı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Anadolu Üniversitesi adına Prof. Dr. Zeliha Demirel Gökalp tarafından yürütülmektedir. Buluntu türlerine göre gruplandırılan Amorium sırlı seramik buluntuları, tek renk sırlı, sgrafitto, slip ve Milet İşi seramiklerden oluşmaktadır. Buluntular arasında 131 parçadan oluşan yeşil, turkuaz ve sarı renkteki tek renk sırlı seramikler en yoğun grubu oluşturur. Sgrafitto seramik buluntuları ise 58 parçadan oluşmaktadır. Ayrıca 5 adet slip ve 6 adet Milet İşi seramik buluntusu da yine bu çalışma kapsamında ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the glazed pottery finds unearthed during the excavations in the Amorium City. These finds were found in the Inner Wall, Basilica B, TT and L areas in the Upper City part of the city and Church A in the Lower City between years 1988-2009 and 2013-2021. Amorium is an ancient city that was settled during the Hittite, Phrygian, Greek, Roman, Byzantine, Seljuk, Beyliks and Early Ottoman Periods. The first scientific studies in the city, started with a survey conducted by Prof. R. Martin Harrison in 1987 and continued with excavations between years 1988-1992. Between years 1993-2009, Dr. maintained by Dr. Chris S. Lightfoot. Since 2014, with the decision of the Council of Ministers, on behalf of the Ministry of Culture and Tourism and Anadolu University is carried out by Prof. Dr. Zeliha Demirel Gökalp. Amorium glazed poterry finds, grouped according to the type of finds, consist of monochrome glazed, sgraffito, slip and Milet Ware pottery. Among the finds, monochrome glazed pottery in green, turquoise and yellow, consisting of 131 pieces, constitute the densest group. Sgrafitto ceramic finds consist of 58 pieces. In addition, 5 slips and 6 Milet Ware ceramic finds were also discussed within the scope of this study.