Amorium kenti/Büyük Mekan'da bulunan mimari plastik elemanlar
Architectural plastic elements in Amorium city/Enclosure
  1. Tez No: 628158
  2. Yazar: HALİL FURKAN AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA DEMİREL GÖKALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışmada, 1996-2008 yılları arasında Amorium Kenti Büyük Mekân kazılarında ele geçen taş eserler incelenmiştir. Amorium, MÖ. 2000'li yıllardan itibaren Hitit, Frig, Yunan, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde sürekli yerleşim görmüş bir antik kenttir. Kent, Yukarı Şehir ve Aşağı Şehir olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Amorium'daki bilimsel çalışmalar ilk olarak Prof. Dr. R. Martin Harrison tarafından 1987 yılında gerçekleştirilen yüzey çalışmasıyla başlamış ve 1988-1992 yılları arasındaki kazı çalışmalarıyla devam etmiştir. 1993-2009 yılları arasında“Amorium Kazıları Projesi”ile Dr. Chris S. Lightfoot tarafından devam ettirilmiştir. Kentteki kazı çalışmaları 2014 yılından itibaren Bakanlar Kurulu kararı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Anadolu Üniversitesi adına Prof. Dr. Zeliha Demirel Gökalp'in kazı başkanlığında devam etmektedir. Çalışmanın konusunu Amorium Büyük Mekân'da ele geçen 8 adet sütun kaidesi, 11 adet sütun, 2 adet çift sütun, 10 adet sütun başlığı, bir grup korniş bloğu, 1 adet lento, 1 adet söve, 1 adet pencere şebekesi, 2 adet eşik taşı, 1 adet templon/kiborium sütunce başlığı, 1 adet ambon yan levha parçası, 32 levha parçası ve 5 adet şarap üretim elemanı olmak üzere 76 adet taş eser oluşturmaktadır. Eserler buluntu türlerine göre sınıflandırılmış, malzeme-teknik, buluntu-konteks, bezeme ve üslup özellikleri ilişkisi göz önünde bulundurularak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, stone finds obtained from the excavations of the Enclosure, located in the ancient city of Amorium, between 1996-2008 were examined. Amorium is an ancient city in that Hittite, Phrygian, Greek, Roman, Byzantine, Seljuk and Ottoman have had continues settlement since the year B.C. 2000. The city consists of two parts which are Upper City and Lower City. Scientific studies in Amorium were first started with surface analysis by Prof. Dr. R. Martin Harrison in 1987 and continued by excavation works between 1988-1992. The studies have been continued as“Project of the Amorium Excavations”conducted by Chris S. Lightfoot between 1993-2009. The excavation works in the city has been continuing under the presidency of Prof. Dr. Zeliha Demirel Gökalp on behalf of the Ministry of Culture and Tourism and Anadolu University with the Council of Ministers' Decision since 2014. The subject of the study is composed of 76 pieces of stone finds consisting 8 column bases, 11 columns, 2 attached columns, 10 column capital, a group of cornice block, 1 lintel block, 1 jamb, 1 windows mullion, 2 doorstep, 1 templon/ciborium colonette capital, 1 ambo side slab fragment, 32 slab fragments, 5 winemaking elements. The finds have been classified according to their classes and evaluated considering their materialtechnic, find-context, decoration, and style properties.